پایین بودن میل جنسی زنان

     اختلال میل جنسی زنان

اخیرا یک مطالعه بر روی زنانی که از قرص های ضد افسردگی  و در کنارآن ویاگرا برای بهبود ضعف قوای جنسی و انگیختگی ضعیفشان استفاده می کردند انجام شد. با توجه به یافته ها ، مسئله ی پیچیده ی اختلال میل جنسی در زنان را بررسی می کنیم.
اختلال میل جنسی در زنان در واقع یک بیماری بسیار شایع است. مطالعات حاکی از آن است که پایین بودن زیاد میل جنسی ،  بیشترین اختلال جنسی است که در میان زنان دیده می شود، و توسط ده الی پنجاه و یک درصد از زنان مورد مطالعه در کشورهای مختلف گزارش داده شده است.
زنانی که   میل جنسی پایین را گزارش داده اند، سطوح پایین انگیختگی و هیجان جنسی و کمبود ارگاسم را نیز گزارش داده اند. همه ی اینها باعث می شوند تا بسیاری از زنان از رابطه ی جنسی ناراضی باشند.
برگردیم به مطالعه ویاگرا ،(رجوع کنید به مجله آمریکایی انجمن پزشکی، فصل هشت صفحه هشت)، نتایج امیدوارکننده بود، گروهی که ویاگرا دریافت کرده بودند (در مقایسه با گروه کنترل دارونما) بهبود قابل توجهی در انگیختگی و اوج لذت جنسی پیدا کرده بودند.
اما هیچ بهبودی در میل جنسی پیدا نشد. در حال حاضر هیچ قرصی برای افزایش تمایل زنان برای رابطه جنسی وجود ندارد.
این یافته باعث این سوال می شود که چگونه میل جنسی در زنان تعریف می شود، چگونه در دو جنس متفاوت است، و دیگر عوامل مهمی که این میل را در زنان تحت تاثیر قرار می دهند، چه چیز هایی هستند. امیدواریم در این مقاله ی کوتاه یک سری شفاف سازی درباره ی این مسائل را فراهم کرده باشیم.
تعریف  اختلال میل جنسی زنان
برای خانم هایی که این مقاله را می خوانند جای تعجبی نیست که اگر استاندارد مقایسه در مورد میل جنسی تمایل مردان  باشد،این تمایل برای بسیاری از خانم ها کم تر است.
علاوه بر این، تمایل به ارتباط جنسی به خودی خود و مستقل از ملاحظات دیگر ؛ به عنوان مثال، زیستی، روانی و فردی (رابطه ای) در زنان بسیار غیرعادی است. در واقع، میل جنسی یک دلیل نادر برای داشتن رابطه جنسی در زنان در روابط مستحکم است.
زنان دلایل زیادی برای داشتن رابطه جنسی می آورند؛ برای مثال، تمایل برای نزدیکی احساسی، خشنود کردن شریک زندگی خود، برقراری ارتباط تنگاتنگ – و این همه صرفا مستقل از دلیل بیولوژیک اند.
در مقابل، در مردان این دلیل جنسی بیولوژیک به  عنوان اشتیاق جنسی و رسیدن به تجربه ی جنسی، و فکر کردن خود به خود به رابطه ی جنسی آشکار است.
مطالعات نشان می دهد درصد بالایی از زنان که به ندرت احساس میل جنسی می کنند، گزارش داده اند که اکثرا زمانی که درگیر فعالیت جنسی می شوند، تحریک می شوند (ترشح، تورم، اوج لذت جنسی) و نارضایتی آنها کمتر است.
به عبارت دیگر، در زنان تمایل جنسی خود به خود کم است ولی زمانی که درگیر تجربه جنسی می شوند می توانند تحریک شوند و در واقع از تجربه لذت ببرند. در واقع چالش اصلی برای خانم ها غلبه بر مانع اولیه  تا شروع رابطه ی جنسی است،وسپس همه چیز خوب می تواند پیش برود.
نتایج این تحقیق و پژوهش برای رابطه جنسی چیست؟ یک زن با میل جنسی کم می تواند احساس شرم و بی کفایتی کند. رابطه ی جنسی کم و شروع نکردن زن می تواند بین زوج  کشمکش ایجاد کند.
مردها شکایت می کنند که آنها “همیشه” باید آغازکننده باشند و این کار برای آنها سخت است. مردان اغلب خیال بافی می کنند ، که احتمالا به خاطر تصاویر فراوان و سناریوهایی از پورنوگرافی که به راحتی در دسترس است می باشد. آنها همیشه تشنه ی رابطه ی جنسی و سیری ناپذیرند.
این آرزوی مردان برای داشتن شریکی که طولانی مدت آغازکننده ی رابطه باشد و در نتیجه رابطه ی جنسیشان مطابق با خیال خود باشد غیر ممکن به نظر می رسد و در تضاد با فیزیولوژی جنسی و روانشناسی زنان است. زنان به دلایل بیولوژیکی درونی آغاز کننده نخواهند بود ، اما به مجموعه ای از شرایط که با عشق، لذت و صمیمیت همراه شده باشد پاسخ خواهند داد. خبر خوب این است ، زمانی که شرایط مطلوب باشد بسیاری از زنان می توانند تحریک شوند و اوج لذت جنسی را تجربه کنند.
این حقیقت لزوم  توجه بیشتربه رابطه ی جنسی را نشان میدهد تا دو طرف با یکدیگر هماهنگ شوند. پویایی رابطه، باعث کاهش سطح استرس و افزایش عشق به منظور ایجاد گرمی بین زوج می شود.
عوامل مرتبط با اختلال میل جنسی زنان
اگر جستجو برای یک عامل و یا قرصی که سطح میل جنسی در زنان را افزایش می دهد محکوم به شکست باشد ،پس چه عواملی مربوط به میل جنسی یا علاقه ی یک زن به رابطه ی جنسی است؟

پیامدهای درمان چه خواهد بود؟
تحقیقات نشان می دهد که تمایل زن به تجربه جنسی به زمینه ی تعامل جنسی او که شامل کیفیت صمیمیت و احساسی که در مورد رابطه اش با شریک زندگی اش دارد بستگی دارد.
عوامل مهم دیگر در این زمینه شامل سلامت روانی و جسمانی زن، زمینه های جنسی و فرهنگی او است. اجازه دهید این عوامل مربوطه را مختصر توضیح دهیم.
صمیمیت احساسی
حس کلی نزدیکی عاطفی، ظرفیت اعتماد، و توانایی برقراری ارتباط و تایید این ارتباط به در دسترس بودن زن و سمت گرفتن این رابطه به سمت رابطه ی جنسی منجر میشود.
ضرب المثلی می گوید که مردان به دنبال رابطه ی جنسی برای احساس نزدیکی اند در حالی که زنان باید احساس نزدیکی کنند تا به رابطه ی جنسی برسند. بنابراین غیر ممکن است که بتوان به دقت ضعف میل جنسی در یک زن را بدون توجه به کیفیت روابط و سطح صمیمیت احساسی ارزیابی کرد.
لذت بردن از یک نهار مطبوع به در نظر گرفتن چیدمان ، سرویس، ارائه مواد غذایی (ظاهر) و همچنین طعم و مزه واقعی بر می گردد . همچنین پیدا کردن یک شریک جذاب و سخنور خوب به لذت بردن کلی از غذا کمک می کند. بنابراین مردها، باید احساس عاشقانه شما را لبریز و شما را اغوا کنند .
سلامت ذهنی
هر چه یک زن با مسائلی مانند مشکل اعتماد به نفس، تصویر بدنی ضعیف، افسردگی، اضطراب، و پیشینه ی سوء استفاده ی فیزیکی / جنسی / عاطفی کمتر کلنجار برود ، بیشتر امکان دارد که خواهان رابطه جنسی و لذت بردن از آن شود . افسردگی به شدت با کاهش عملکرد جنسی همراه است.
متاسفانه و از قضا، دارو های ضد افسردگی ، به ویژه اس.اس.آر.آی ها (زولوفت، پروزاک، پاکسیل، و غیره) به طور معمول عوارض جانبی دارند که باعث کاهش میل جنسی و انگیختگی می شود. ویاگرا می تواند وزنه تعادل در عوارض جانبی جنسی باشد.
از نظر تاریخچه زندگی جنسی، زنانی که سابقه ی آزار جنسی یا جسمی دارند، خاطرات منفی موقعیت جنسی را بخاطر خواهند داشت و می توانند خطر و تهدید را با صمیمیت جنسی‌ ارتباط دهند . در ابتدا مجذوب شدن به روابط جنسی در خانواده  و  سپس آموزه های دینی تمایلات جنسی بزرگسالان را تحت تاثیر قرار می دهند.
بزرگ شدن در یک خانواده ی بیش از حد مذهبی و سرکوبگر  ، برای مثال، در جایی که استمناء گناه تلقی می شود، منجر به نتیجه گیری خاصی در مورد روابط جنسی خواهد شد که هیچ یک از آنها برای صمیمیت سالم ، مفید نیستند. واضح است، در ارزیابی اختلال میل جنسی زن باید به سلامت روان دقت کرد.
زمینه ی جنسی
این عامل به چگونگی فعالیت جنسی اشاره دارد که می تواند شامل این موارد باشد که شریک زندگی اغوا کننده و رمانتیک باشد، چقدر عشقبازی برای اطمینان از انگیختگی وقت بگیرد، و سطح مهارت. اگر دوطرف بخواهند می توانند دادن و گرفتن لذت را به یکدیگر نشان دهند.
به عبارت دیگر، رابطه ی جنسی چه قدر بین آنها یکدست و هماهنگ است. یک موضوع مهم دررابطه ی جنسی  ، نیاز به تحریک با تقویت انگیختگی  کلامی و غیرکلامی است(غیر کلامی ممکن است مهمتر باشد) که به انگیختگی کمک کرده و لذت را افزایش می دهد.
بدیهی است که اگر تجربه ی جنسی بسیار لذت بخش باشد ، پیش بینی رابطه بعدی مثبت خواهد بود (انتظار تقویت). مهمترین قانون  یادگیری این است که هر رفتاری که بیشتر تقویت شود احتمال بیشتری در آینده اتفاق می افتد.
اگرارتباط ضعیف بعلت خودخواهی و یا عدم رضایت متقابل  باشد، رابطه ی جنسی به کاری نامطلوب و اجباری تبدیل خواهد شد. در این مورد انتظار آینده ی جنسی خوبی را نداریم.
موانع رابطه ی جنسی آگاهانه

یک ضرب المثل محبوب دیگر می گوید که مردان “تک بعدی” و زنان “چند بعدی”اند. مردان موقعیت آسانتری برای تمرکز روی “شکار” دارند و می توانند از انحراف تمرکزخود جلوگیری کنند. اما زن ها حواسشان  همزمان به خانه، بچه ها، غذا، و جامعه هست و دائم نقش های زیادی دارند.
آگاهی ذهنی آنها اغلب بر روی مطالبات زیادی به طور همزمان متمرکز شده است. دور شدن از تمام این حواس پرتی ها و حضور کامل برای رابطه ی جنسی به یک چالش دشوار برای بسیاری از زنان تبدیل شده است.
نگرانی در مورد کودکان، قطع شدن رابطه، مشکلات خانوادگی، و بارداری های ناخواسته باعث دشوار شدن شروع رابطه برای خانم ها می شوند. زنان ممکن است با تقاضا ی جنسی شریک زندگی خود همراهی کنند و مسئولیت لذت بردن خودشان را بر عهده نگیرند و سپس انتظار یک نتیجه ی ضعیف یا عدم رضایت جنسی را داشته باشند.
این امر به اجتناب از رابطه جنسی یا در اولویت نبودن رابطه ی جنسی منجر می شود. خانم هایی که عصبی و تحت استرس هستند ابا یادگیری تکنیک های آگاهی ذهن و مهارت های تفکر بهتر خواهند شد.
تشویق زوج ها به بحث در مورد تقسیم منصفانه وظایف خانه و  مراقبت از کودکان به منظور کاهش بار و سطح استرس کار عاقلانه ای است.
عوامل بیولوژیکی
عوامل فیزیکی یا بیولوژیکی حتما می توانند میل جنسی و انگیختگی را تحت تاثیر قرار دهند.سردسته این اختلالات مشکلات هورمونی است.

در صورتی که مشکل در تخمدان ها یا کاهش تولید آندروژن (تستوسترون) باشد، میل جنسی کم و انگیختگی ضعیف وجود دارد. مطالعات اخیر تلاش کرده اند تا اهمیت سطوح پایین هورمون تستوسترون در زنان و تمایل جنسی کم را نشان دهند.
با این حال تلاش برای جایگزین کردن تستوسترون با موفقیت های خوبی روبرو نشده است.
پیدا کردن یک داروی ایمن و قابل اعتماد آسان نیست . عوامل بسیار دیگری به جز عوامل بیولوژیکی تمایل جنسی را تحت تاثیر قرار می دهند. پزشکان در حال بررسی داروهایی هستند که بتوان برای درمان تمایل جنسی و سطح اندروژن کم زنان استفاده کرد.
این داروها عبارتند از کرم اسید آمینه ی ال-آرژنین ، پیش ماده ی طبیعی تولید آندروژن و چسبهای پوستی حاوی تستوسترون . آنچه روشن است این است که زنانی که به دنبال افزایش سطح تستوسترون هستند باید با پزشک خود همکاری نزدیک داشته باشند. این داروها می توانند عوارض جانبی ناخواسته داشته باشند.

بیماری های مزمن دیگری که میل جنسی را تحت تاثیر قرار می دهند شامل دیابت، اختلالات عصبی (مانند ام.اس)، بیماری های قلبی وعروقی، فشار خون بالا ، نارسایی کلیه و کم کاری تیرویید می باشند.
مفاهیم بالینی
اختلال میل جنسی زنان یک مشکل دشوار و رایج است. از دست دادن میل و اجتناب از رابطه جنسی می تواند به احساس شرم و عدم کفایت منجر شود. همچنین می تواند تهدیدی برای ازدواج یا شدت گرفتن کشمکش در رابطه باشد و به احساسات صدمه بزند.
کم بودن میل جنسی در زنان مانند یک پازل توسط درمانگر جنسی و پزشک جنسی حل می شود. درمان ضعف میل جنسی در مردها آسانتر است و درمان اغلب با دادن “قرص آبی کوچک” یا جایگزین تستوسترون پایان خواهد یافت.
دکتر ساندرا لیبیوم، یک درمانگر جنسی ماهر است که در مورد این موضوع گفته است: “عدم علاقه جنسی یک زن اغلب به رابطه ی او با شریک زندگی اش گره خورده است. مردان نیاز به یک مکان برای   رابطه جنسی دارند و زنان نیاز به یک هدف  دارند. ”
پس ارزیابی و درمان کم بودن میل جنسی یک زن خارج از چارچوب غیر ممکن است. این ارزیابی شامل وضعیت روحی و روانی او، پیشینه ی جنسی و بیولوژیکی او می شود.
سطح صمیمیت احساسی یا رضایت در روابط، منجر به افزایش لذت و انگیختگی زن در رابطه می شود.
ارزیابی جامع اختلال میل جنسی

یک درمانگر جنسی بر روی داده های روانی و ارتباطی و فیزیکی زن تمرکز می کند.
بدیهی است ضعف میل جنسی می تواند سلامت رابطه را تهدید کند و باعث اثرات روانی ناگوار بسیاری  شود.پس ارزیابی فرد برای شروع درمان بسیار مهم است.


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
خوابيدن برای من مثل شكنجه هست

باسلام مشگل کم خوابی یا بهتره بگم بیکیفیتی خواب من ازمدتها پیش بوده و الان خوابم که کمتر٣.٥ساعته در روز و هر شب ٤یا٥باربیدار میشم وصبح باحالت خسته تر از شب قبل از خواب بیدار میشم و هیچ انرژی برای گذرروزندارم حتی با انجام کل مراقبت های قبل از خواب،من عمده حواسم حساستر از بقیه افراد هست مثلا شنوایی وزیرترین صداها رو حتی متوجه میشم... مثل صدایی ک دستگاه تو برق میده.مشگل عمده محتوا خوابه که مرتب حس کشیدگی روح ازبدن و جابجا شدن در محیط اطراف و حس پرت شدن از بلندی یا به زور فاصله گرفتن از جایی که هستم و اینکه حس خفگى که بهمراه داره اگ به سمت تاریکی گشیده میشم و قادرنبودن به تولید صدایی هر چقدر تقلا برای حرکت یا جیغ زدن انجام بدم فقط چند اپیسود بوده ک با فریاد جیغ بلند بیدار شدم که باعث ازار خوانواده یا هم اتاقیهای خوابگاهم بوده,متاسفانه حالت دیگه ناتوان به حرکتم این هست که احساس میکنم کسی یا چند نفر جلوی حرکت م در خواب را میگیرند حتی اگر این اتفاق برای بیست دقيقه دست بدهد به اندازه یک ساعت و نیم تقلا کردن خسته تر میشم و بعد بیدار شدن ازبس دستم رو محکم مشت کردم که بادردبازمیش و مشگل بعدی صدا هست که انگار صدایی که بلند تر از قدرت شنيدن گوش م هست رو حین خواب شنيدم و بخاطر همین سردرد گرفتن های شدیدی رو در طول روز بهمراه دارم... و خواستم بگم من کاملاً رئالیست هست و به هیچ دعایی اعتقاد ندارم و هیچ کدوم از راه هایی خوانواده گفتند جواب نداده ؛ممنون میشم اگ راهنمایی کنید تا خوابيدن کمتر منو خسته کنه.باتشکر مشاهده پاسخ دکتر
2
کش آمدن مکرر در خواب

سلام.من چند شب هست که مکرر تو خواب بدنمو ناخودآگاه کش و قوس میدم و با هر حرکت از خواب بیدار میشم.اصلا نمیتونم عمیق بخوابم دلیلش چی هست؟ مشاهده پاسخ دکتر
3
قدم اول براى ترك

سلام پدر من معتاد به ترياك شده ، از صبح كه خودش گفت دنبال روش ترك ميگردم . خوندم كه رفتار درمانى و صحبت قبل كمپ رفتن و سم زدايى بهتره . لطف ميكنيد راهنمايى كنيد بايد چكار كنم ؟ مشاهده پاسخ دکتر
4
چگونه میتونم حال دوست افسردمو بهتر کنم

سلام و خسته نباشد
من حدود یک سال و نیم با آقایی آشنا شدم که رابطمون خیلی عاشقانه و خوب وبد تا زمانی که ایشون افسردگی گرفتن یه روزهایی کاملا بهم میریزم ممکنه یه هفته طول بکشه یا شاید یک ماه و اخیرا اتفاقهایی افتاده که حالشو بدتر کرده مثلا این اواخر متوجه شدن مادرشون سرطان تومور مغزی از نوع بدخیم دارن. من به ایشون علاقه دارم و دلم میخواد در این شرایط کمکش کنم ولی واقعا نمیدونم چطوری میتونم برای بهبود حال ایشون اقدام کنم. کلا با مشاور و روان پزشک مشکل دارن. ایا راهی هست که بشه کمکش کنم؟ (وقتی خیلی از نظر روحی به میریزن از من فاصله میگیرن که برو به زندگیت برس کنار من نابود میشی ولی من مدام در حال جنگیدنم که من خودم دوست دارم کنارت باشم. روزهای سخت میره و روزهای خوب میاد. تو این مدت من کنارتم) ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید که چطور میشه به ایشون کمک کرد.
با تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
5
توانایی جنسی یک معتاد به تریاک

سلام خسته نباشید
من قصد ازدواج با پسرعمویم را دارم که از حدود بیست و هشت سالگی تریاک مصرف کرده و اکنون پنجاه و یک ساله است. آیا مشکل جنسی می تواند داشته باشد که زناشویی را برای ما غیر ممکن کند؟ آیا امیدی به ترک اعتیاد او هست؟ و با چه روشی؟
مشاهده پاسخ دکتر
6
مشکل در تصمیم گیری

سلام ،من مشکل اصلیم باخودمه واینکه نمیدونم کی هستم ،چیزایی که من بودنو برام معنا میکنه ازبین رفته .بیشتر اعتقاداتم در مورد خودم و باورام خراب شده و متاسفانه جایگزین مناسبی برای دوباره تعریف کردنه خودم پیدا نکردم ،به کل دارم دیوانه میشم از حس تکرار شدنه روزام خسته شدم هر روزم مثل دیروز به بطالت میگذره .من حتی مثل سابق هیچ هدف و آینده ای برای خودم درنظر نگرفتم دیگه حتی نمیدونم میخوام برای خودم چه کاری انجام بدم ،من تو 23سالگی احساس گندیده شدن میکنم مثل یه بازنشسته رفتار میکنم و هیچ کار مفیدی انجام نمیدم ،واقعا بعضی روزا به خودکشی فکر میکنم با اینکه فقط فکر میکنم ولی هربار بعدش احساس میکنم که انگار بعد از مرگ یه رهایی باید باشه شایدم فقط میخوام از خودم فرار کنم ،اگه برمی گشتم به 18 سالگیم هیچ وقت این رشته ای که الان دارم میخونمو انتخاب نمی کردم واقعا این4 سال افسردم کرد با اینکه ترم آخرم ولی حاضرم قسم بخورم از ترم اول فکر انصراف بودم ،من این ترم نخواستم انتخاب واحد کنم وهمه واحدامو حذف کردم ولی دیقه آخر دوباره ترسیدم که نتونم خودمو برای یه شروع جدید بالا بکشم وهمین باعث شد تمام تایم هایی که دوباره برداشتم خراب بشه ،از مرداد یه سری برنامه ریزی ها کرده بودم ولی نمیدونم چی شد که باز دوباره فکر کردم تو مسیر اشتباهی دارم حرکت میکنم حتی موقع انتخاب واحد تا 2 روز پشت سرهم نخوابیدم واقعا فکرم درست کار نمیکنه وقتی حذف کردم بغض کردم وقتی دوباره رفتم دنبال برداشتن ازاینکه مسیر جدیدمو خراب کردم بیشتر بغض کردم و هربار فکر میکنم هیچ کدوم از این دو کار اون راهی نیس که باید میرفتم ،گاهی اوقات احساس میکنم برای بعضی کارا پیرشدم انگار دارم بحران میان سالی رو طی میکنم ،عمرمو تلف میکنم هیچ انگیزه ای ندارم برای فردا چون هیچ کاری نیس که دوست داشته باشم انجام بدم؛خوشم نمیاد پامو از خونه بیرون بزارم همش میگم که چی بری بیرون که چی بشه.دانشگامونم از ترم اول همش فراری بودم کاش کاری میکردم ولی تو خونه میگرفتم برای خودم میخوابیدم جوری که آخر ترم یا التماس میکردم حذفم نکنن یا برام مهم نبود حذفم بکنن ، با پدرمم مشکل دارم از بچگیم به خودم قول دادم یکی مثل اون نشم ولی خنده داره از اونم دارم بدتر میشم
یه حالت دوگانگی داشتم و دارم اگه دوتا راه تو زندگیم باشه نمیتونم بین شون انتخاب کنم و هرکدومو انتخاب کنم بعدش احساس پشیمونی میکنم انگار هیچ وقت نمیخوام تو زندگی تصمیم بگیرم و یا هر تصمیمی بگیرم درنهایت دوباره ازش زده میشم
مشاهده پاسخ دکتر
7
اختلال خواب ودرد عضلات پاهام یا نقاط ماشه ای

با تحیات وعرض ادب به دکتر عزیز 40 ساله هستم مادرم فوت کرد ضربه شدیدی خوردم اختلال خواب دارم وبدنم دردمیکند بیشتر نشانه سندرم فیبرو میالرژی را نشانمیدهد هر دارویی داده اند جواب نداده ست بدنم قاوم به دارو شده از اول خواهشا کجا وپیش کی برای درمان بیام راهنمایی ام کنید ممنون میشم ساکن استان لردبیل هستم ودبیرم بدنم کشش سابق را ندارد خلاصه عرض کردماز راهنماییتان کمال تشکر را دارم ضمنا موبایلم 09141505177 میباشد ادرس یا شماره تماسی باشد پیشتون بیام ممنونمیشم . مشاهده پاسخ دکتر
8
تشخیص

ضمن عرض سلام و سلامتی به عرض میرسد که من مدت 27 سال پیش ازدواج و حدود 5 سال است که به درخواست مادر فرزندم متارکه و طلاق گرفتیم و خداوند بعد از 15 سال نازایی دختری از طریق میکرو اینجکشن زیفت به ما هدیه داد که الان 13 سالش هست و اسمش ستایش
ستایش در 3 سالگی یک بار از تخت پایین افتاده که به علت واکسن که البته دستش درد میکرد از تخت پایین افتاده نه بخاطر تزریق واکسنن
که بلافاصله به مدت یک تا دو ثانیه به حالت بیهوشی بسر برد که من از ستایش سوالات اسم و فامیل و چند سوال دیگر پرسیدم که متوجه هوشیاری ستایش گردیدم و سپس به دکترش بردیم که دکتر هم گفت چیزی نیست من و همسرم تقریبا اکثر موارد با هم بحث و جدل میکردیم که ستایش ناراحت و گریه میکرد و من بخاطر راحتی ستایش خانه را ترک و ستایش با مادرش زندگی میکرد و حدود یکسال من از ستایش اطلاعی نداشتم حدود یکسال پیش از مدرسه گفتند که ستایش را پیش چشم پزشک ببرید و من هم بردم و عینک 1.25% دور بینی تجویز کرد تا اینکه حدود 6 ماه پیش گفت من ستاره های نورانی میبینم اول زیاد ترتیب اثر نمیدادم ولی وقتی گفت حدود 2 الی 3 سال هست میبینه بردیم چشم پزشک و دکتر گفت مشکل چشم نیست ضمنا گوشش هم صداهای بد مثل بوق میشنود و بطوری که یکذره بلند حرف بزنیم ناراحت میشه ضمنا حدود یکسال و نیم پیش هم سر درد داشت که ما فکر میکردیم از ضعف بینایی هست و مدتی بود که پرخاشگر و حتی بارها به من میگفت چجوری میشه خودکشی کرد و حتی من و مادرش وقتی که میرفتیم طرفش (حدود دو الی سه ماه قبل ) میگه به من نزدیک نشوید و مثلا من دستم را دراز کنم طرفش ناراحت میشه و بارها از من میپرسید که مثلا مامان بلند حرف زده من گوشم سالم میمونه یا سوالاتی از این قبیل
تا اینکه خدود دو ماه قبل پیش دکتر مغز و اعصاب بردیم (دکتر سخا بخش ) و نوار مغز گرفت و گفتمشکلی نیست و قرص سیتالو پرام داد روزی یک قرص و گفت 60 روز دیگر بیایید پیشم اگر خوب نشد که یک دکتر روان پزشک معرفی کنم و حدود 10 روز پیش که رفتیم پیش دکتر گفت اورژانسی ببرید پیش دکتر روانپزشک مژگان خادمی و بلافاصله در بیمارستان امام حسین بخش روان پزشکی کودکان بستری کرد و تشخیص دو قطبی داد و الان هم بستری و قرص لیتیوم مصرف میکنه
میخواستم لطف فرموده و نظر خود را بفرمایید
مشاهده پاسخ دکتر
9
رفتار دوگانه همسرم

باسلام همسر من سه ساله که رفتار دوگانه ای داره یعنی حدود یک هفته فردی آرام مودب بسسار قانونی و محتاط کم حرف و پرخواب هست تو کار خونه خیلی کمک میکنه با پدر مادرش با احترام برخورد میکنه غذاش نسبتا کم میشه و نسبت به بدی هایی که در حق من کرده دچار عذاب وجدان میشه در کل با جامعه بسیار سازگار میشه اما بعد از این دوره خیلی پرتحرک کم خواب پر اشتها خیلی تحریک پذیر و عصبی بسیار بی ملاحضه و خیلی فحاش میشه دست بزن پیدا میکنه نه فقط تو خونه بلکه بیرون از خونه ممکنه سر کوچکترین مساله ممکن با پدر و مادر یا برادر و..درگیربشه یا مثلا بارها پیش اومده توی جاده بخاطر یه بوق ماشین دیگه درگیری لفظی و فیزیکی خیلی شدیدی ایجاد کرده کلا خیلی پرخاشگر میشه خیلی ولخرجی میکنه فرضا اگر اول برج دچار همچین حالتی بشه حتما تا پونزدهم حقوق تموم میشه و میمونیم به آخر عاقبت کاراش اصلا فکر نمیکنه و رفتارهاش پرخطر میشن یعنی احتمال داره توی درگیری واقعا بلایی سر فرد مقابلش بیاره وخیلی بی منطق میشه و خودش رو برتر و باسوادتر و داناتر از هر فردی میدونه وقتی از این شدت کمتر میشه هرچقدر باهاش صحبت میکنم اصلا شرایط خودش رو قبول نمیکنه و این رفتارها رو عادی میدونه نمی پذیره به پزشک مراجعه کنه .میخواستم راهنماییم کنین که آیا ایشون واقعا دچار مشکل حادی هستند من چه کار میتونم انجام بدم ؟خیلی ممنون میشم راهنماییم کنید مشاهده پاسخ دکتر
10
وسواس فکری

سلام آقای دکتر
من عاطفم.قبلا درمورد مشکلم باتون صحبت کرده بودم.بم گفتید وسواس فکری شدید دارم حتما به پزشک مراجعه کنم بعدا درجریانتون بزارم.یه ماه میشه که دارو مصرف میکنم ولی هیچ تاثیری روم نداشته به نظرتون چکار کنم؟
مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 48 بعدی »