شایع ترین مشکلات جنسی در مردان

مشکلات جنسی و یا اختلال های جنسی در مردان به یک مشکل در هر مرحله از چرخه ی پاسخ جنسی اشاره می کند که مانع تجربه رضایت بخش ولذت مورد انتظارمرد درفعالیت جنسی می شود.

چرخه ی پاسخ جنسی دارای چهار مرحله است: میل و انگیزه،تهییج یا انگیختگی،  اوج لذت یا ارگاسم ومرحله آخر فرونشانی.مشکلات جنسی شایع ترین موضوعاتی هستند که بسیاری از مردم در صحبت راجع به آن مردد هستند. خوشبختانه،بیشتراختلالات جنسی قابل درمان هستند، بنابراین به اشتراک گذاشتن نگرانی های خود با شریک زندگی و روانپزشک مهم است.

چه عواملی موجب مشکلات جنسی در مردان می شوند؟

ناتوانی جنسی در مردان می تواند نتیجه یک مشکل جسمی یا روانی باشد.

۱- علل فیزیکی مشکلات جنسی در مردان

بسیاری از بیماریهای جسمی می توانند باعث اشکال در عملکرد جنسی شوند. این شرایط شامل دیابت، بیماری های قلبی و عروقی (رگهای خونی)، اختلالات عصبی، عدم تعادل هورمونی، بیماری های مزمن مانند نارسایی کلیوی و یا کبدی، و اعتیاد به الکل و مواد مخدر می باشد. علاوه بر این برخی داروها مانند داروهای ضد افسردگی و ضدفشارخون ، می توانند میل و عملکرد جنسی را تحت تاثیر قرار دهند.

۲- علل روانی مشکلات جنسی در مردان

خستگی ناشی از کار ، اضطراب ، نگرانی در مورد عملکرد جنسی، مشکلات زناشویی و خانوادگی، افسردگی، احساس گناه، و اثرات یک آسیب جنسی گذشته جزو علل روانی مشکلات جنسی هستند.

چه کسانی تحت تاثیر مشکلات جنسی قرار می گیرند؟

هم مردها و هم زنان تحت تاثیر مشکلات جنسی قرار می گیرند. مشکلات جنسی در بزرگسالان در تمام سنین رخ می دهد. علل جسمانی وبیماریهادر جمعیت سالمندان  شایع ترهستند،وعلل روانی در سنین جوانی تا میانسالی شایعتر هستند .

مشکلات جنسی در مردها اثرکدامند؟

رایج ترین مشکلات جنسی در مردان اختلالات انزال ، اختلال در نعوظ، و میل جنسی مهار شده می باشد.

اختلال انزال چیست؟

انواع اختلال انزال در مردها عبارتند از:

انزال زودرس: به انزال قبل یا بلافاصله پس از دخول می گویند.

انزال مهار شده یا تاخیری: این زمانی است که انزال آهسته رخ می دهد.

انزال پس رونده: این اتفاق زمانی می افتد که در اوج لذت جنسی، انزال به جای مجرای ادرار و انتهای آلت تناسلی مرد به مثانه بازگردد.

در برخی موارد، انزال زودرس و مهار شده به خاطر عوامل روانی اتفاق می افتد، و شامل یک پس زمینه ی مذهبی سختگیرانه است که باعث می شود شخص رابطه ی جنسی را به عنوان گناه، عدم جاذبه برای شریک، و وقایع آسیب زا ی گذشته ببیند.

انزال زودرس، رایج ترین شکل از اختلال عملکرد جنسی در مردان است  که اتفاق می افتد. برخی داروها، از جمله برخی از داروهای ضد افسردگی، ممکن است بر روی انزال با آسیب طناب نخاعی و یا پشت تاثیر بگذارند.

انزال پس رونده در مردان مبتلا به دیابت که از نوروپاتی دیابتی (آسیب عصبی) رنج می برند شایع است. این به خاطر مشکلاتی در اعصاب مثانه و گردن مثانه است که به انزال اجازه ی جریان رو به عقب را می دهد. در مردان دیگر، انزال پس رونده پس از جراحی گردن مثانه یا پروستات، و یا پس از جراحی های خاص شکم رخ می دهد. علاوه بر این، برخی از داروها، به خصوص آنهایی که برای درمان اختلالات خلقی استفاده می شوند، ممکن است در انزال مشکل ایجاد کنند.

اختلال در نعوظ چیست؟

اختلال در نعوظ که به عنوان ناتوانی جنسی هم شناخته شده است، به عنوان ناتوانی برای رسیدن و / یا حفظ نعوظ مناسب برای مقاربت تعریف شده است. علل اختلال نعوظ عبارتند از بیماری های موثر بر جریان خون، مانند آترواسکلروز (سخت شدن رگها)؛ اختلالات عصبی، عوامل روانی مانند استرس، افسردگی، و اضطراب عملکرد و آسیب به آلت تناسلی مرد می باشد. بیماری های مزمن، برخی داروها، و یک بیماری به نام پِیرونی(زخم در بافت آلت تناسلی مرد) همچنین می توانند باعث اختلال در نعوظ شوند.

میل جنسی مهار شده چه چیزی است؟

تمایل مهارشده، یا از دست دادن میل جنسی، به کاهش میل و یا علاقه به فعالیت جنسی اشاره دارد. کاهش میل جنسی می تواند به خاطر عوامل فیزیکی یا روانی ایجاد شده باشد. این اختلال با پایین آمدن سطح هورمون تستوسترون همراه است. هم چنین ممکن است به خاطر مشکلات روانی مانند اضطراب و افسردگی ، بیماریهای پزشکی مانند دیابت و فشار خون بالا؛ برخی از داروها، از جمله برخی از داروهای ضد افسردگی؛ و مشکلات در رابطه ایجاد شده باشد.

مشکلات جنسی آقایان چگونه تشخیص داده می شوند؟

پزشک برای تشخیص مشکل جنسی یک مرد، به احتمال زیاد با شرح حال کامل از علائم و معاینه فیزیکی او آغاز خواهد کرد. او ممکن است تستهای دیگری برای رد هر گونه مشکلات پزشکی مرتبط با اختلال عملکرد جنسی دستور دهد . ممکن است پزشک شما را به سایر متخصصان رجوع دهد، از جمله اورولوژیست ، درمانگر جنسی، و مشاوران دیگر .

اختلال جنسی مردها چگونه درمان می شود؟

بسیاری از علل مشکلات جنسی را می توان با درمان مشکلات جسمی یا روانشناختی زمینه اصلاح کرد. استراتژی های درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

درمان پزشکی

این شامل درمان هر گونه مشکل جسمی است که ممکن است با ناتوانی جنسی یک مرد در ارتباط باشد.

دارویی:

داروهایی مانند سیالیس، لویترا،استندرا ، استاکسین یا ویاگرا ممکن است به بهبود عملکرد نعوظ در مردان با افزایش جریان خون به آلت تناسلی مرد کمک می کنند. پرومِسِنت یک دارو ای است که برای درمان انزال زودرس استفاده می شود. اسپری موضعی به آلت تناسلی زده می شودکه حاوی لیدوکائین است. حساسیت را کاهش می دهد و اجازه کنترل بیشتر انزال را می دهد.

هورمون:

مردهایی که سطح تستوسترون آنها پایین است ممکن است از درمان جایگزینی با تستوسترون بهره مند شوند.

درمان روانی:

درمان با یک مشاور آموزش دیده می تواند به فرد کمک کند که احساس اضطراب، ترس، یا گناه که ممکن است بر عملکرد جنسی تاثیر بگذارند تعدیل کند.

کمک های مکانیکی یا فنی: 

کمک هایی مانند دستگاه های وکیوم و ایمپلنت آلت تناسلی ممکن است به مردان دچار اختلال نعوظ کمک کند.

آموزش و ارتباط:

آموزش در مورد رابطه جنسی و رفتارهای جنسی و پاسخ های آنها ممکن است به یک مرد کمک کند تا بر نگرانی های خود در مورد عملکرد جنسی غلبه کند. گفت و گو های باز با شریک زندگی تان در مورد نیازها و نگرانی هایتان نیز کمک می کند تا بر موانع بسیاری برای یک زندگی جنسی سالم غلبه کنید.

آیا مشکلات جنسی به طور کامل قابل درمان هستند؟

موفقیت درمانی برای ناتوانی جنسی بستگی به علت زمینه ای مشکل دارد. چشم انداز برای اختلالی که مربوط به یک وضعیت جسمی قابل درمان و یا قابل برگشت است خوب است. اختلال خفیفی که مربوط به استرس، ترس، یا اضطراب است اغلب می تواند با مشاوره، آموزش، و بهبود ارتباط بین شرکا با موفقیت درمان شود.

آیا می توان از مشکلات جنسی جلوگیری کرد؟

در حالی که نمی توان از مشکلات جنسی جلوگیری کرد، رسیدگی به علل زمینه ای ایجاد اختلال عملکرد می تواند به شما در درک بهتر و مقابله با این مشکل زمانی که آن رخ می دهد کمک کند. یک سری چیزهایی که شما می توانید برای کمک به حفظ عملکرد جنسی خوب انجام دهید:

# طرح درمانی پزشکتان رابرای هر گونه شرایط پزشکی / درمانی دنبال کنید.
# مصرف نوشیدنی های الکلی خود را محدود کنید.
# سیگار را ترک کنید.
# با هر گونه مسائل عاطفی یا روانی مانند استرس، افسردگی و اضطراب مقابله کنید. به اندازه ای که نیاز است درمان ببینید.
# ارتباطاتتان با همسر خود افزایش دهید.

چه زمانی باید برای درمان مشکلات جنسی به پزشک مراجعه کنیم؟

بسیاری از مردان هر از گاهی با مشکل عملکرد جنسی رو به رو می شوند. با این حال، زمانی که مشکلات طولانی هستند، می توانند باعث پریشانی مرد و شریک زندگی اش و تاثیر منفی بر ارتباط آنها شود. اگر شما به طور مداوم اشکال در عملکرد جنسی را تجربه می کنید، به پزشک خود برای ارزیابی و درمان مراجعه کنید.

دکتر مجید محمد پور روانپزشک در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
اسکیزوفرنی یا دوقطبی

سلام.من ۲۰ سالمه و دانشجوی حقوق...چندین بار با صدایی که منو صدام میزنه از خواب میپرم و گاهی احساس میکنم وقتی خوابم پتو از روم کشیده میشه وقتی بیدار میشم کسی نیست و حضور کسی رو دائما حس میکنم و حتی چندین بار اشخاصی رو میبینم و بعد غیب میشن و وقتی بیرونگ احساس میکنم یکی داره دنبالم میکنه نسبت به همه بی احساس شدم حتی خانوادم بهتره بگم که دوسشون ندارم هرچند به روی خودم نمیارم و چندین بار سعی کردم خودکشی کنم ولی هی نمیشه گاهی احساس میکنم من یک قدرت ماوراءطبیعی دارم چون قبل اتفاق افتادن اتفاق بد یا خوب من اون اتفاقو کم و بیش حس میکنم من ادم ساکتیم میتونم ساعت ها و روزها با کسی حرف نزنم من از وقتی از مادرم جدا شدم حالاتم بدتر شده به همه چیز شک دارم و نمیتونم کسی رو دوست داشته باشم و یا خیلی میخوابم یا ۵ روزم شده که پلک روهم نزارم
نمیدونم چمه لطفا کمکم کنید
مشاهده پاسخ دکتر
2
اختلال پانیک

سلام.خسته نباشید .پسری 27 ساله هستم از حملات پانیک رنج میبرم .میخواستم بدونم چه دارویی با چه دوزی باید مصرف کنم مشاهده پاسخ دکتر
3
ترک اعتیاد به گل

من مادر یک پسر بیست ساله هستم که مدتی است اعتیاد به گل پیدا کرده چندین دفعه هم تلاش کرده ولی فقط دو هفته پایدار بود ه خیلی نا امید هستم خواهشمندم کمکم کنید. مشاهده پاسخ دکتر
4
افسردگی دوقطبی

سلام من ۱۶ سال دارم سوال فردی رو دیدم راجب دوقطبی و جواب دادید من هم سوال داشتم
من چند ساله بارها حمله افسردگی دارم بدون دلیل مشخصی یامسایل بی اهمیت و اخرین بار دوماه افسرده بودم واز تخت بیرون نمیومدم
وسواس فکری دارم و وسواس جبری از بچگی وسواس و تیک داشتم
و به خاطر کنکور هم اظطراب و استرس دارم
توی فرزانگان درس میخونم و همه انتظار دارن ک درسم خوب باشه ولی من هی دارم پسرفت میکنم اصلا ارامش ندارم سره جلسه های امتحانای اموزشگاه ها نمیتونم تا اخرش بشینم شبا یا خوابم نمیبره یا برعکس میشه ساعت خوابم یه شب نمیخوابم فرداش هم کم میخوابم شب بعدی خوب میخوابم
به مشاور و روانپزشک مراجعه کردم گفت وسواس دارم
یه رزیدنتش بود ک باهم حرف زدن و من شنیدم ک راجب دوقطبی گفتن سوالایی از مادرم کردن و من احساس میکنم مادرم اشتباه متوجه شدن و منو تو دردسر انداختنمثلن مادرم گفتن ک من گاهی خیلی شادم یا خیلی برعکس افسردگی ام و جواب دکترو میداد و من نگرانم ک اشتباه کرده باشن به من ابیلیزول و بایوکویتین دادن فعلن ک ببینن چجوری میشه اما باعث میشن خوابم ببره اما فقط میخوابم اما تو خواب همش تکون میخورم و نیمه خوابم فقط کمک میکنن به زور بخوابم
به نظرتون من کلن بیخیال شم خودش درست میشه یا یه دکتر دیگه برم یا قرصام اشتباهیه یا مامانم اشتباه کرده باشه من مشکل پیش میاد برام؟ یا روانپزشک نیاز نیست مشاوره برم فقط؟
مشاهده پاسخ دکتر
5
بی خوابی

سلام من دختری هیفده ساله هستم.
وقراره از همسرم جدا شم .اما حدود دوسه ماه هست که رفتارای عجیبی پیدا کردم گاهی اوقات تا ساعت سه یا چهار صبح از بیخوابی رنج میبرم و اصلا به خوابیدن علاقه ای ندارم
گاهی اوقات هم با صدای بلند گریه میکنم و این گریه اصلا دست خودم نیس
گاهی اوقات هم بی دلیل میخندم طوری که اطرافیانم نگرانم میشن .لطفا راهنماییم کنین من بیماری خاصی دارم؟
مشاهده پاسخ دکتر
6
دو قطبی

سلام اقای دکتر.من پدرم 18سال هست که افسردگی داره و 3سال پیش دچار بیماری دو قطبی شد و کلا ب فکر خودکشی بود حتی قصد داشت اسیبی به ماهم برسونه بعد از متوجه شدن توی بیمارستان بستری شد و دوره درمانش تموم شد و با دارو کنترل میشد الان نزدیک 6ماه هست که خود بزرگ بین شده و میخواه راه صدسالرو یه شبه بره و توی صحبت کردن خیلی تند صحبت میکنه و کل شبانه روز بیداره و حتی 4شب هم شده که نه خابیده و نه غدایی خورده ایا اینا میتونه باز علائم دوقطبی باشه و ما باید چکار کنیم مشاهده پاسخ دکتر
7
اضطراب

با سلام
بنده حدود ۴ ساله پیش ناگهان با بیماری گوارشی به بیمارستان رفتم و بعد با مراجعه به مطب پزشک متخصص گوارش ایشان به بنده گفت مشکل شما گوارش نیست بلکه اضطراب است ولی چند قرص برای بنده نوشت و بنده بعد از چند شب در خواب در منزل با عرقی سرد و حالتی اضطرابی از خواب پا شدم و بعد به دکتر روانپزشک مراجعه نمودم و بعد از حدود ۹ ماه به صورت جسته و گریخته با استفاده قرصهای زولفت ۵۰ و الانزاپین ۵ و نروتلیپتین ۱۰ و قطع آن بعد از این چند ماه به دستور دکتر که ایشان به بنده گفتن شما دچار وسواس فکری شده اید همچنان دلشوره دارم و میزان خوابم نیز کم و زیاد است بعضی مواقع خوب و بعضی مواقع بد خواب میشوم ولی همیشه در پشت سرم و سمت چپ گز گز دارم همراه با درد گوش بطوری که گوشهایم مانند شیشه شده و صداها در گوشم می پیچد و خود این صدها نیز در من اضطراب و ایجاد افکار منفی و دلشوره می نمایید و قرار است به توصیه یک پزشک عمومی به یک روانشناس نیز مراجعه نماییم به نظر جنابعالی مشکل بنده در چه حوزه ای می تواند باشد با شرح حالی که به شما دادم
با تشکر
پیشاپیش از نظر لطف و راهنمایی جنابعالی سپاسگزارم
ومن الله توفیق
و با توکل بر خداوند
مشاهده پاسخ دکتر
8
بای پولار

سلام و وقت بخیر
من از بیماری بای پولار رنج میبرم
متاسفانه همیشه برای درمان آن به اعتیاد پناه بردم
ایا درمانی برای بای پولار وجود دارد ؟
متاسفانه من بی کار هستم و به شدت بی پول
ممنون میشم راهنمایی کنید منو که ایا با مراجعه به شما میتونم درمان بشم یا نه ؟
برای مراجعه به شما هم باید پولشو سرقت کنم چون واقعا پولی ندارم
مشاهده پاسخ دکتر
9
بیمار دچار اعتیاد به موبایل

با سلام.
دایی من ۵۴ سال سن دارن و بطور مرتب و بیمارگونه موبایل دستشونه و مدام درحال ارسال پیام برای بقیه هستن و اصلا توجهی نمیکنن ک پیام برای کیا میره حتی وقتی براش پیامی میفرستیم نمیخونه.فقط خودشو قبول داره هرکسی خلاف حرفاش و نظر چیزی بگه سریع موضع میگیره و کینه میکنه بهش وی کاری میکنه ک انتقام بگیره ازش.از همه ناراحته مدام.بیرون نمیره اصلا و همش توی خونه با موبایل ور میره .سرکارشم که میره مدام داره با گوشی کار میکنه.به زن و بچه اش اهمیت نمیده و فقط بهشون پول میده.درامور زندگی با هیشکی مشورت نمیکنه و خودش رو عقل کل میدونه.در جوانی دست بزن داشته و به عناوین مختلف زن و بچه اش رو اذیت و ازار روحی و جسمی کرده. و همش ب این فکر ببین کی چقدر پول داره پولاشو با ی ترفند و نقشه ای ازش بگیره.مدام درحال گرفتن پول از خواهر و برادراش که وضع خوبی دارن ب عناوین مختلف.ی زمان هایی بسیار هیجان زده میشه ی زمانایی توی خودش و شده یک هفته مداوم خوابیده و غذا نخورده.توی هیچ کاری تعادل نداره.خانوادش ازش میترسن و نمیتونن چیزی بهش بگن چون همش دعوا و بی ابرویی میکنه. دکتر روانشناسم نمیاد و اصلا پزشکان رو قبول نداره و پرخاش میکنه.با این فرد ما باید چکار کنیم و چطور بهش بفمونیم ک بیماره و باید بره دکتر .خیلی درگیر هستیم لطفا راهنمایی بفرمایید.درضمن من علاوه بر خواهرزاده اش عروسشم هستم و این مشکلات زندگی مشترک ما رو هم تحت تاثیر قرار داده.سپاس ازشما
مشاهده پاسخ دکتر
10
وسواس فکری

با عرض سلام و روز بخیر
من خیلی وقته که از اختلال وسواس و غرولنج فکری شدید رنج می برم و همین اختلال که در خانواده پدری من به شدت دیده میشه باعث افسردگی اضطراب و روان پریشی من هم شد . ردپای این اختلال به کودکی من حتی برمی گرده که بعضی از شب ها با احساس بی قراری در پای خودم نمی تونستم بخوابم و بیشتر شدن مشکلات زندگی این قضیه بیشتر شد و از اونجایی که اینگونه کودکان باید مورد مراقبت و حمایت بیشتری از دیگران قرار بگیرند و خانواده من چنین اطلاعاتی در مورد اختلال من نداشتند روز به روز سیر نزولی رو تا جایی طی کردم که الان دیگه هیچ امیدی برای من نمونده ! میدونید بیشترین مساله این هست که با وجود مراجعه به پزشکان مختلف چون این قضیه بیشتر یک مورد روانی است چیزی مبنی بر وجود بیماری مشاهده نمیشه و اگر امکان این قضیه با پیشرفت علم امروزی بود ، می شد این نقص رو ثابت کرد ! سوال من این هست که دقیقا چه آزمایش یا دستگاه تصویر برداری ای میتونه وجود این اختلال و نارسایی مغزی و عدم تعادل در فعالیت های بخش های مختلف مغز رو مشخص کنه؟ام آر آی ، اسکن مغزی ، نقشه برداری مغزی ، اسپکت ، ای ای جی و ...؟؟ با تشکر فراوان
مشاهده پاسخ دکتر
1 2 3 4 5 6 7 8 9 همه