علل و درمان بی خوابی

وقتی نمی توانید بخوابید چه می کنید؟  
هر چه قدر هم که خسته هستید برای خوابیدن باید تلاش کنید و یا اینکه  نصف شب از خواب بیدار می شوید و ساعت ها با اضطراب به  ساعت  نگاه  می کنید؟ بی خوابی یک مشکل بسیار معمول است که روی انرژی، خلق و خوی، و توانایی انجام فعالیت شما در طول روز تاثیر می گذارد.
بی خوابی مزمن حتی می تواند منجر به مشکلات سلامتی جدی  شود . اما  شما نباید تسلیم  بی خوابی شبانه شوید. یافتن علل آن و ایجاد تغییر در شیوه زندگی ، عادات روزانه، و محیط خواب باعث غلبه بر بیخوابی می شود و به شما کمک می کند تا در نهایت شب خوب بخوابید.

بی خوابی چیست؟

بی خوابی ناتوانی در به خواب رفتن یا پریدن از خواب شبانه است. بی خوابی می تواند بر روی تمام جنبه های سلامتی و رفاه شما تاثیر منفی بگذارد. باعث احساس خستگی، کسل بودن، و پایین بودن انرژی در طول روز  شود. هم چنین بر روی خلق و خو و تمرکز نیز تاثیر می گذارد ، و به بازدهی شما در محل کار یا مدرسه آسیب وارد می کند. ممکن است بی خوابی باعث تکیه بر قرص های خواب آور ، یا الکل شود، که در دراز مدت   باعث بدتر شدن مشکلات خواب شما خواهند شد.
بی خوابی مزمن می تواند خطر ابتلا به بیماری های جسمی و روانی را افزایش دهد، مانند سکته مغزی، دیابت، چاقی، فشار خون بالا، بیماری های قلبی، بیماری آلزایمر و سرطان .
انواع بی خوابی
بی خوابی کوتاه مدت یا حاد یک مشکل موقت ناشی از ایجاد تغییرات در روال عادی زندگی به دلیل بیماری، سفر، غم و اندوه، نوسانات هورمونی، یا استرس است. بسیاری از ما این نوع بی خوابی را در برخی از مراحل زندگی تجربه کرده ایم که معمولا خود به خود برطرف شده است.
بی خوابی بلند مدت یا مزمن زمانی رخ می دهد که طی مدت زمان طولانی مرتباً برای خوابیدن به مشکل بر بخورید. (سه ماه یا بیشتر) از آنجایی که بی خوابی مزمن در طول چندین ماه ایجاد شده، تغییر عادات ناسالم یا الگوهای فکری شما ممکن است زمان بر باشند . اما با پشتکار و تداوم  به راه حل های مختلف می توان رسید.
علل روانی و پزشکی بی خوابی
اضطراب، استرس و افسردگی از شایع ترین علل بی خوابی مزمن هستند. اختلال در خوابیدن هم بخودی خودمی تواند اضطراب، استرس و افسردگی را بدتر کند. سایر علل عاطفی و روانی رایج عبارتند از خشم، نگرانی، غم و اندوه، اختلال دو قطبی، و تروما. درمان این مشکلات اساسی برای رفع بی خوابی بسیار ضروری است.
بسیاری از شرایط پزشکی و بیماری ها می توانند بی خوابی را تشدید کنند ، از جمله آسم، آلرژی، بیماری پارکینسون، پرکاری تیروئید، برگشت اسید معده، بیماری کلیوی و سرطان. درد مزمن نیز یک علت شایع بی خوابی است.
داروها. بسیاری از داروهای تجویزی می توانند مانع خواب شوند از جمله داروهای ضد افسردگی، کورتیکواستروئیدها، هورمون تیروئید، داروهای فشار خون، و برخی از قرص های ضد بارداری .
اختلالات خواب اولیه.،مانند پرش اندام ها در شروع خواب،قطع لحظه ای تنفس در حین خواب  ،سندرم پاهای بی قرار و اختلال ریتم شبانه روزی که به نوبت کاری در اواخر شب گره خورده است.

عاداتی که در طول روز باعث بی خوابی می شوند
داشتن یک برنامه خواب نامنظم، چرت زدن، نوشیدن نوشیدنی های کافئین دار در اواخر روز، خوردن غذاهای شیرین و یا وعده های غذایی سنگین نزدیک به زمان خواب، و ورزش نکردن کافی همه نمونه هایی از عادات در طول روز هستند که می توانند بر روی خواب شب تأثیر بگذارند.
یکی دیگر از عادت های رایج مربوط به بی خوابی تحریک بیش از حد مغز در طول روز است که باعث شرطی شدن سیستم مغز ی در شب می شود. بسیاری از ما استرس زیادی در طول روز تحمل می کنیم.ممکن است بارها کارهایمان را را برای بررسی تلفن، ایمیل، و یا رسانه های اجتماعی قطع کنیم. مغز مدام به دنبال تحریک است حتی موقع رسیدن زمان خواب.
همچنین از صفحه نمایش ها قبل از خواب دوری کنید، سعی کنید زمان های خاصی را در طول روز برای چک کردن پیام ها و رسانه های اجتماعی اختصاص دهید، و به مغزتان اجازه دهید زمان بیشتری بر روی یک کار در یک زمان تمرکز کند .دوری کوتاه مدت از فناوری در طول روز و انجام فعالیت های غیر تحریک کننده می تواند به عادت کردن مغز برای محرک های جدید کمک کند.
محیط و عادات خواب که باعث بی خوابی می شوند
سر و صدا، نوری که از پنجره وارد شده، اتاق خواب بیش از حد گرم یا سرد، و یا یک تشک یا بالشت بد می توانند به شروع و تداوم بی خوابی کمک کنند. پس از سکوت، ازتاریکی و راحتی محیط خوابتان مطمئن شوید.
ایجاد عادات معمول و آرامبخش خواب باعث ارسال پیامی قوی به مغز می شود که تنش روز را کنترل کند. صفحه های نمایش الکترونیکی یک نور آبی رنگ تولید می کنند که چرخه ی تولید ملاتونین بدن شما را از تنظیم خارج می کند. بنابراین، به جای تماشای تلویزیون در رختخواب و یا استفاده از کامپیوتر، تبلت یا گوشی های هوشمند دو ساعت قبل از خواب، سعی کنید به یک موسیقی آرام و یا کتاب صوتی گوش کنید و یا یک حمام آب گرم بگیرید.
زمانی که نمی توانید بخوابید چه کار هایی بکنید
یکی از شایع ترین علل شروع بی خوابی اضطراب یا نگرانی مزمن است. شب به رختخواب می روید ، اما به دلیل اضطراب ،ذهنتان در مورد آنچه شما امروز انجام داده اید یاآنچه فردا ممکن است انجام دهید، و یا احساس   مسئولیت  روزانه خاموش نمی شود وشمانمی توانید بخوابید.
عادات روزانه خود را که به شروع بی خوابی کمک می کنند تغییر دهید مانند اجتناب از کافئین در اواخر روز و انجام ورزش در صبح و یا بعد از ظهر .
برای آرام کردن ذهن خود و آماده شدن برای خواب، می توانید  این موارد را امتحان کنید:
از اتاق خواب تنها برای خواب و رابطه جنسی استفاده کنید. تماشای تلویزیون، و یا استفاده از لپ تاب در رختخواب و یا اتاق خواب را کنار بگذارید. هدف این است که اتاق خواب فقط برای خواب باشد، پس مغز و بدن شما یک سیگنال قوی دریافت می کند که زمان خواب فرا رسیده است.

 

 

 

 

تمام صفحه های نمایش و چراغ ها ی پر نور را حدا قل یک ساعت قبل از خواب خاموش کنید، فعالیت های آرامش بخش، مانند خواندن ، بافندگی ، یا گوش دادن به موسیقی ملایم را انتخاب کنید.
از فعالیت ها و موقعیت های استرس زا قبل از خواب اجتناب کنید مانند جر و بحث با همسر یا خانواده . این کارها را تا صبح به تعویق بیاندازید.
ساعت اتاق خواب را خارج از دیدتان بگذارید. نگاه کردن پی در پی به ساعت زمانی که نمی توانید بخوابید شما را مضطرب ترمی کند. می توانید از یک زنگ استفاده کنید، اما مطمئن شوید که زمانی که در رختخواب هستید آن را نمی بینید.

قبل از خواب از چه کارهایی باید اجتناب کرد
نوشیدن بیش از حد مایعات در شب. بیدار شدن از خواب در شب برای رفتن به توالت با بالا رفتن سن یک مشکل بزرگ محسوب می شود . یک ساعت قبل از خواب هر چه می خواهید بنوشید و چند بار به دستشویی بروید تا برای خواب آماده شوید.
الکل قبل از خواب. در حالی که یک نوشیدنی الکل دار ظاهرا به شما کمک می کند به خواب بروید ولی با چرخه خواب شما تداخل دارد ، که باعث می شود شما در طول شب از خواب بیدار شوید.
وعده های غذایی سنگین در شب. سعی کنید شام ​​را زودتر میل کنید، و از خوردن غذاهای سنگین دو ساعت قبل از خواب اجتناب کنید. غذاهای تند یا اسیدی باعث مشکل معده و سوزش سر دل شما می شود که شما در طول شب از خواب بیدار می شوید .
قرص های خواب آور برای درمان بی خوابی:
به طور کلی، قرص های خواب آور زمانی که برای موقعیت های کوتاه مدت استفاده می شوند بسیار موثر هستند، مانند سفر در یک مقطع زمانی و یا دوره نقاهت بعد از یک جراحی پزشکی. بی خوابی بلند مدت شما توسط قرص های خواب آور درمان نخواهند شد و در واقع می توانند بی خوابی را بدتر کنند.
از آنجا که بسیاری از مردم از افکار و نگرانی های منفی و خسته کننده شکایت می کنند که مانع خوابیدن آنها می شوند، درمان شناختی رفتاری می تواند در پرداختن به بی خوابی بسیار موثر باشد. درمان شناختی رفتاری شکلی از روان درمانی است که افکار منفی، احساسات، و الگوهای رفتاری منفی را تغییر می دهد. می توان آن را به صورت جداگانه ، در یک گروه، و یا حتی آنلاین انجام داد. نتیجه ی یک مطالعه در دانشکده ی پزشکی هاروارد نشان داد که درمان شناختی رفتاری در درمان بی خوابی مزمن از تجویز داروهای خواب آور موثرتر بود .


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
خوابيدن برای من مثل شكنجه هست

باسلام مشگل کم خوابی یا بهتره بگم بیکیفیتی خواب من ازمدتها پیش بوده و الان خوابم که کمتر٣.٥ساعته در روز و هر شب ٤یا٥باربیدار میشم وصبح باحالت خسته تر از شب قبل از خواب بیدار میشم و هیچ انرژی برای گذرروزندارم حتی با انجام کل مراقبت های قبل از خواب،من عمده حواسم حساستر از بقیه افراد هست مثلا شنوایی وزیرترین صداها رو حتی متوجه میشم... مثل صدایی ک دستگاه تو برق میده.مشگل عمده محتوا خوابه که مرتب حس کشیدگی روح ازبدن و جابجا شدن در محیط اطراف و حس پرت شدن از بلندی یا به زور فاصله گرفتن از جایی که هستم و اینکه حس خفگى که بهمراه داره اگ به سمت تاریکی گشیده میشم و قادرنبودن به تولید صدایی هر چقدر تقلا برای حرکت یا جیغ زدن انجام بدم فقط چند اپیسود بوده ک با فریاد جیغ بلند بیدار شدم که باعث ازار خوانواده یا هم اتاقیهای خوابگاهم بوده,متاسفانه حالت دیگه ناتوان به حرکتم این هست که احساس میکنم کسی یا چند نفر جلوی حرکت م در خواب را میگیرند حتی اگر این اتفاق برای بیست دقيقه دست بدهد به اندازه یک ساعت و نیم تقلا کردن خسته تر میشم و بعد بیدار شدن ازبس دستم رو محکم مشت کردم که بادردبازمیش و مشگل بعدی صدا هست که انگار صدایی که بلند تر از قدرت شنيدن گوش م هست رو حین خواب شنيدم و بخاطر همین سردرد گرفتن های شدیدی رو در طول روز بهمراه دارم... و خواستم بگم من کاملاً رئالیست هست و به هیچ دعایی اعتقاد ندارم و هیچ کدوم از راه هایی خوانواده گفتند جواب نداده ؛ممنون میشم اگ راهنمایی کنید تا خوابيدن کمتر منو خسته کنه.باتشکر مشاهده پاسخ دکتر
2
کش آمدن مکرر در خواب

سلام.من چند شب هست که مکرر تو خواب بدنمو ناخودآگاه کش و قوس میدم و با هر حرکت از خواب بیدار میشم.اصلا نمیتونم عمیق بخوابم دلیلش چی هست؟ مشاهده پاسخ دکتر
3
قدم اول براى ترك

سلام پدر من معتاد به ترياك شده ، از صبح كه خودش گفت دنبال روش ترك ميگردم . خوندم كه رفتار درمانى و صحبت قبل كمپ رفتن و سم زدايى بهتره . لطف ميكنيد راهنمايى كنيد بايد چكار كنم ؟ مشاهده پاسخ دکتر
4
چگونه میتونم حال دوست افسردمو بهتر کنم

سلام و خسته نباشد
من حدود یک سال و نیم با آقایی آشنا شدم که رابطمون خیلی عاشقانه و خوب وبد تا زمانی که ایشون افسردگی گرفتن یه روزهایی کاملا بهم میریزم ممکنه یه هفته طول بکشه یا شاید یک ماه و اخیرا اتفاقهایی افتاده که حالشو بدتر کرده مثلا این اواخر متوجه شدن مادرشون سرطان تومور مغزی از نوع بدخیم دارن. من به ایشون علاقه دارم و دلم میخواد در این شرایط کمکش کنم ولی واقعا نمیدونم چطوری میتونم برای بهبود حال ایشون اقدام کنم. کلا با مشاور و روان پزشک مشکل دارن. ایا راهی هست که بشه کمکش کنم؟ (وقتی خیلی از نظر روحی به میریزن از من فاصله میگیرن که برو به زندگیت برس کنار من نابود میشی ولی من مدام در حال جنگیدنم که من خودم دوست دارم کنارت باشم. روزهای سخت میره و روزهای خوب میاد. تو این مدت من کنارتم) ممنون میشم اگه راهنمایی بفرمایید که چطور میشه به ایشون کمک کرد.
با تشکر
مشاهده پاسخ دکتر
5
توانایی جنسی یک معتاد به تریاک

سلام خسته نباشید
من قصد ازدواج با پسرعمویم را دارم که از حدود بیست و هشت سالگی تریاک مصرف کرده و اکنون پنجاه و یک ساله است. آیا مشکل جنسی می تواند داشته باشد که زناشویی را برای ما غیر ممکن کند؟ آیا امیدی به ترک اعتیاد او هست؟ و با چه روشی؟
مشاهده پاسخ دکتر
6
مشکل در تصمیم گیری

سلام ،من مشکل اصلیم باخودمه واینکه نمیدونم کی هستم ،چیزایی که من بودنو برام معنا میکنه ازبین رفته .بیشتر اعتقاداتم در مورد خودم و باورام خراب شده و متاسفانه جایگزین مناسبی برای دوباره تعریف کردنه خودم پیدا نکردم ،به کل دارم دیوانه میشم از حس تکرار شدنه روزام خسته شدم هر روزم مثل دیروز به بطالت میگذره .من حتی مثل سابق هیچ هدف و آینده ای برای خودم درنظر نگرفتم دیگه حتی نمیدونم میخوام برای خودم چه کاری انجام بدم ،من تو 23سالگی احساس گندیده شدن میکنم مثل یه بازنشسته رفتار میکنم و هیچ کار مفیدی انجام نمیدم ،واقعا بعضی روزا به خودکشی فکر میکنم با اینکه فقط فکر میکنم ولی هربار بعدش احساس میکنم که انگار بعد از مرگ یه رهایی باید باشه شایدم فقط میخوام از خودم فرار کنم ،اگه برمی گشتم به 18 سالگیم هیچ وقت این رشته ای که الان دارم میخونمو انتخاب نمی کردم واقعا این4 سال افسردم کرد با اینکه ترم آخرم ولی حاضرم قسم بخورم از ترم اول فکر انصراف بودم ،من این ترم نخواستم انتخاب واحد کنم وهمه واحدامو حذف کردم ولی دیقه آخر دوباره ترسیدم که نتونم خودمو برای یه شروع جدید بالا بکشم وهمین باعث شد تمام تایم هایی که دوباره برداشتم خراب بشه ،از مرداد یه سری برنامه ریزی ها کرده بودم ولی نمیدونم چی شد که باز دوباره فکر کردم تو مسیر اشتباهی دارم حرکت میکنم حتی موقع انتخاب واحد تا 2 روز پشت سرهم نخوابیدم واقعا فکرم درست کار نمیکنه وقتی حذف کردم بغض کردم وقتی دوباره رفتم دنبال برداشتن ازاینکه مسیر جدیدمو خراب کردم بیشتر بغض کردم و هربار فکر میکنم هیچ کدوم از این دو کار اون راهی نیس که باید میرفتم ،گاهی اوقات احساس میکنم برای بعضی کارا پیرشدم انگار دارم بحران میان سالی رو طی میکنم ،عمرمو تلف میکنم هیچ انگیزه ای ندارم برای فردا چون هیچ کاری نیس که دوست داشته باشم انجام بدم؛خوشم نمیاد پامو از خونه بیرون بزارم همش میگم که چی بری بیرون که چی بشه.دانشگامونم از ترم اول همش فراری بودم کاش کاری میکردم ولی تو خونه میگرفتم برای خودم میخوابیدم جوری که آخر ترم یا التماس میکردم حذفم نکنن یا برام مهم نبود حذفم بکنن ، با پدرمم مشکل دارم از بچگیم به خودم قول دادم یکی مثل اون نشم ولی خنده داره از اونم دارم بدتر میشم
یه حالت دوگانگی داشتم و دارم اگه دوتا راه تو زندگیم باشه نمیتونم بین شون انتخاب کنم و هرکدومو انتخاب کنم بعدش احساس پشیمونی میکنم انگار هیچ وقت نمیخوام تو زندگی تصمیم بگیرم و یا هر تصمیمی بگیرم درنهایت دوباره ازش زده میشم
مشاهده پاسخ دکتر
7
اختلال خواب ودرد عضلات پاهام یا نقاط ماشه ای

با تحیات وعرض ادب به دکتر عزیز 40 ساله هستم مادرم فوت کرد ضربه شدیدی خوردم اختلال خواب دارم وبدنم دردمیکند بیشتر نشانه سندرم فیبرو میالرژی را نشانمیدهد هر دارویی داده اند جواب نداده ست بدنم قاوم به دارو شده از اول خواهشا کجا وپیش کی برای درمان بیام راهنمایی ام کنید ممنون میشم ساکن استان لردبیل هستم ودبیرم بدنم کشش سابق را ندارد خلاصه عرض کردماز راهنماییتان کمال تشکر را دارم ضمنا موبایلم 09141505177 میباشد ادرس یا شماره تماسی باشد پیشتون بیام ممنونمیشم . مشاهده پاسخ دکتر
8
تشخیص

ضمن عرض سلام و سلامتی به عرض میرسد که من مدت 27 سال پیش ازدواج و حدود 5 سال است که به درخواست مادر فرزندم متارکه و طلاق گرفتیم و خداوند بعد از 15 سال نازایی دختری از طریق میکرو اینجکشن زیفت به ما هدیه داد که الان 13 سالش هست و اسمش ستایش
ستایش در 3 سالگی یک بار از تخت پایین افتاده که به علت واکسن که البته دستش درد میکرد از تخت پایین افتاده نه بخاطر تزریق واکسنن
که بلافاصله به مدت یک تا دو ثانیه به حالت بیهوشی بسر برد که من از ستایش سوالات اسم و فامیل و چند سوال دیگر پرسیدم که متوجه هوشیاری ستایش گردیدم و سپس به دکترش بردیم که دکتر هم گفت چیزی نیست من و همسرم تقریبا اکثر موارد با هم بحث و جدل میکردیم که ستایش ناراحت و گریه میکرد و من بخاطر راحتی ستایش خانه را ترک و ستایش با مادرش زندگی میکرد و حدود یکسال من از ستایش اطلاعی نداشتم حدود یکسال پیش از مدرسه گفتند که ستایش را پیش چشم پزشک ببرید و من هم بردم و عینک 1.25% دور بینی تجویز کرد تا اینکه حدود 6 ماه پیش گفت من ستاره های نورانی میبینم اول زیاد ترتیب اثر نمیدادم ولی وقتی گفت حدود 2 الی 3 سال هست میبینه بردیم چشم پزشک و دکتر گفت مشکل چشم نیست ضمنا گوشش هم صداهای بد مثل بوق میشنود و بطوری که یکذره بلند حرف بزنیم ناراحت میشه ضمنا حدود یکسال و نیم پیش هم سر درد داشت که ما فکر میکردیم از ضعف بینایی هست و مدتی بود که پرخاشگر و حتی بارها به من میگفت چجوری میشه خودکشی کرد و حتی من و مادرش وقتی که میرفتیم طرفش (حدود دو الی سه ماه قبل ) میگه به من نزدیک نشوید و مثلا من دستم را دراز کنم طرفش ناراحت میشه و بارها از من میپرسید که مثلا مامان بلند حرف زده من گوشم سالم میمونه یا سوالاتی از این قبیل
تا اینکه خدود دو ماه قبل پیش دکتر مغز و اعصاب بردیم (دکتر سخا بخش ) و نوار مغز گرفت و گفتمشکلی نیست و قرص سیتالو پرام داد روزی یک قرص و گفت 60 روز دیگر بیایید پیشم اگر خوب نشد که یک دکتر روان پزشک معرفی کنم و حدود 10 روز پیش که رفتیم پیش دکتر گفت اورژانسی ببرید پیش دکتر روانپزشک مژگان خادمی و بلافاصله در بیمارستان امام حسین بخش روان پزشکی کودکان بستری کرد و تشخیص دو قطبی داد و الان هم بستری و قرص لیتیوم مصرف میکنه
میخواستم لطف فرموده و نظر خود را بفرمایید
مشاهده پاسخ دکتر
9
رفتار دوگانه همسرم

باسلام همسر من سه ساله که رفتار دوگانه ای داره یعنی حدود یک هفته فردی آرام مودب بسسار قانونی و محتاط کم حرف و پرخواب هست تو کار خونه خیلی کمک میکنه با پدر مادرش با احترام برخورد میکنه غذاش نسبتا کم میشه و نسبت به بدی هایی که در حق من کرده دچار عذاب وجدان میشه در کل با جامعه بسیار سازگار میشه اما بعد از این دوره خیلی پرتحرک کم خواب پر اشتها خیلی تحریک پذیر و عصبی بسیار بی ملاحضه و خیلی فحاش میشه دست بزن پیدا میکنه نه فقط تو خونه بلکه بیرون از خونه ممکنه سر کوچکترین مساله ممکن با پدر و مادر یا برادر و..درگیربشه یا مثلا بارها پیش اومده توی جاده بخاطر یه بوق ماشین دیگه درگیری لفظی و فیزیکی خیلی شدیدی ایجاد کرده کلا خیلی پرخاشگر میشه خیلی ولخرجی میکنه فرضا اگر اول برج دچار همچین حالتی بشه حتما تا پونزدهم حقوق تموم میشه و میمونیم به آخر عاقبت کاراش اصلا فکر نمیکنه و رفتارهاش پرخطر میشن یعنی احتمال داره توی درگیری واقعا بلایی سر فرد مقابلش بیاره وخیلی بی منطق میشه و خودش رو برتر و باسوادتر و داناتر از هر فردی میدونه وقتی از این شدت کمتر میشه هرچقدر باهاش صحبت میکنم اصلا شرایط خودش رو قبول نمیکنه و این رفتارها رو عادی میدونه نمی پذیره به پزشک مراجعه کنه .میخواستم راهنماییم کنین که آیا ایشون واقعا دچار مشکل حادی هستند من چه کار میتونم انجام بدم ؟خیلی ممنون میشم راهنماییم کنید مشاهده پاسخ دکتر
10
وسواس فکری

سلام آقای دکتر
من عاطفم.قبلا درمورد مشکلم باتون صحبت کرده بودم.بم گفتید وسواس فکری شدید دارم حتما به پزشک مراجعه کنم بعدا درجریانتون بزارم.یه ماه میشه که دارو مصرف میکنم ولی هیچ تاثیری روم نداشته به نظرتون چکار کنم؟
مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 48 بعدی »