دانستنیهای متادون،از نظر یک کارشناس حرفه ای

                معرفی خودم و تجربه هایم

من حدود بیست سال هست که در حیطه درمان اعتیاد مشغول به کارم.از زمانی که متادون در سیستم درمان نبود تا اکنون.از زمانیکه اعتیاد را به عنوان بیماری به رسمیت شناختند.هزاران بیمار با مصرف مواد مختلف دیده ام.

دیده ام که چگونه بیمار روز به روز تخریب میشود و به کارتن خوابی میرسد.شنیده ام که بعضی بیماران راه خودکشی را انتخاب کردندوبه زندگیشان پایان دادند.کسانی که قرص را در آب حل می کردند و تزریق می کردند.کسانی که شیشه تزریق می کردند!!!کسانی که پر از ادعا بودند.افراد سابقه دار .افرادی با شخصیت ضد اجتماعی.

من و همه همکارانی که آنزمان درمان را شروع کردیم خیلی خوش بینانه به درمان نگاه میکردیم.فکر میکردیم چقدر جای متادون در درمان خالی است و اگر متادون قانونی شود چقدر کار درمان راحت خواهد شد.جالب بود که در تمام دنیا درمان بامتادون از سالهای ۱۹۵۰ یا ۶۰ میلادی شروع شده بود و بی وقفه ادامه داشت و دارد.

اما در ایران ما در سال ۱۳۸۰(۲۰۰۲ میلادی)از ابتدا کار را شروع کردیم. تا قبل از این سالها عطاریها با کپسولهای دست ساز و به اصطلاح گیاهی  وظیفه سنتی اشان را انجام می دادند. مشکل این بود که همزمان با آمدن متادون ،طالبان در افغانستان شروع به کشت خشخاش و سپس صادرات یا قاچاق تریاک و هرویین نمود و و همه معادلات را برهم زد.به هرحال گردش مالی  بازار مواد مخدر و محرک بسیار زیاد بوده و هست.

                              دانستنیهای متادون

۱-آیا متادون داروی خوبی است؟  اگر متادون به عنوان دارو وتحت نظر پزشک و قانونمند وهمراه با آزمایش اعتیاد انجام شود دارویی بسیار خوب است.

۲-آیا متادون داروی بدی است؟اگر متادون خودسرانه و بدون نظارت پزشک و آزمایش اعتیاد و از بازار سیاه تهیه شود دیگر دارو حساب نمی شود بلکه ماده مخدر حساب میشود.

۳-آیا متادون کبد را تخریب میکند؟خیر.بطور معمول چنین اتفاقی نمی افتد.عوامل مختلفی باید درکنار هم جمع شود تا کبد تحت تاثیر متادون دچار التهاب خفیف تا شدید شود و پزشک با آزمایش این عوامل را مشخص می کند.

۴-آیا راهی هست که مطمئن شویم متادون به کبدمان آسیبی نرسانده یا نمی رساند؟بله اندازه گیری آنزیمهای کبدی براحتی در هر آزمایشگاهی امکانپذیر است و هزینه زیادی نمیبرد.می توان هر شش ماه یکبار آزمایش داد.

۵-آیا متادون به کلیه ها و قلب و سایر اعضای بدن آسیب می رساند؟خیر .به هیچکدام از بافتهای فوق آسیب نمی رساند.

۶-آیا متادون باعث مرگ می شود؟متادون دارویی قوی بوده و در صورتیکه به مقدار زیاد استفاده شود می تواند باعث مسمومیت کشنده در کودک و بزرگسال و باعث آوردوز در بیمار اعتیادی بشود.

۷-آیا مسمومیت با متادون درمان دارد؟بله اگر بیمار به موقع آورده شود با تزریق نالوکسون اثر متادون خنثا میشود.

۸-چرا می گویند متادون از هر موادی بدتر است؟حرف کاملا غلطی است.بیش از همه از مصرف کنندگان هرویین شنیده ام.گروهی که متادون برایشان لازم است.

۹-باز هم می پرسم چرا می گویند متادون از هر موادی بدتر است؟علت خاصی دارد.

برای اینکه بسیاری از بیماران اعتیادی به شکل پنهانی مواد را کنار می گذارند و متادون استفاده می کنند.متاسفانه خانواده ها این بیماران را به کمپ اجباری میفرستند چون از وضعیت بیمارشان بی اطلاعند یا به وی  اعتمادی ندارند یا به متادون بدبین هستند.

در کمپ بیمار با خماری شدید روبرو می شود و متاسفانه درد زیادی را تحمل می کند و در پرونده اش ثبت میشود که اعتیاد به متادون دارد .متادون یک داروست و هر بیماری که  بتواند با متادون از چرخه خرید و فروش و مصرف مواد خارج شود یک برد برای بیمار و جامعه و خانواده است.اعتیاد یک بیماری مزمن و مخرب است و نباید بیمار را با بی تفاوتی به کمپ بفرستیم.

در کمپ باید دارویی برای دردهای بیمار استفاده شود.بیماری که متادون استفاده میکند باید با آزمایش اعتیاد به صورت سرپایی درمان شود.فرق بسیاری است بین بیماری که مرتبا از متادون استفاده می کند و بیماری که گاهی مواد و گاهی متادون استفاده میکند.برای تشخیص این دو نیاز به زمان هست.

اگر بیماری به شما گفت من متادون مصرف میکنم به فکر فرو بروید شاید او توانسته بیماریش را کنترل کند.

۱۰-آیا کنار گذاشتن متادون یک فضیلت است؟باید جایزه بگیرد؟ معمولا کسانی که یکدفعه وناگهانی و بدون نظر پزشک متادون را کنار می گذارند مدت کوتاهی بعد دوباره سراغ مواد می روند.اصولا این افراد رفتار تکانه ای و تصمیمات ناگهانی می گیرند.این ترک ناگهانی متادون هم تکانه ای بوده و قسمتی از بیماری فرد است.به کسی که ناگهان متادون را کنار گذاشته جایزه نمیدهیم.

۱۱-آیا متادون برای بیماران مصرف کننده هرویین مناسب است؟بله.هرویین ماده بسیار اعتیادآوریست و اگر ماده جایگزینی بخواهد مصرفش را کنترل کند متادون است.

۱۲-تا چند سال می توانم متادون بخورم؟ تا همان سالی که میتوانی قرص ضدفشارخون یا ضدافسردگی یا ضددیابت یا ضدپارکینسون بخوری.یعنی بیش از ده سال.

۱۳-آیا باید از خوردن متادون خجالت بکشم؟ خیر،، چیزی که می تواند باعث خجالت شود علایم اعتیاد است و ترور شخصیت.

۱۴- آیا متادون هم یک ماده مزخرف مانند تریاک و هرویین است؟ بدون شک خیر.اثرات مفید متادون بر مغز کاملا شناخته شده است .یا حرف مرا بپذیرید یا به مقالات تخصصی و علمی مراجعه کنید یا اساسا سکوت اختیار کنید.گر مرد سخن نگفته باشد عیب و هنرش نهفته باشد.

۱۵-آیا درست است که متادون مرگ خاموش است؟ خیر ،مزخرف است.اعتیاد مرگ خاموش است.سوء مصرف متادون هم مرگ خاموش است.اگر تحت نظر پزشک وهمراه با آزمایش اعتیاد باشد خود زندگی است.

۱۶-آیا تریاک بهتر از متادون است؟ خیر.در موارد ایده ال که همه چیز تحت نظارت پزشک است با مصرف متادون از چرخه خریدو فروش تریاک خارج می شویم و اینگونه برای مصرف تریاک هم تبلیغی نمیکنیم.وقت آن است مسئولانه عمل کنیم نه فقط بخاطر خودمان بلکه بخاطر نسلهای آینده.

۱۷-با عوارض  متادون چه کنیم؟ عوارض جسمی متادون نسبت به عوارض روحی روانی اجتماعی بدنی اعتیاد به تریاک و هرویین کمتر است پس سعی میکنیم برای یبوست آن و برای عوارض گوارشی آن با کمک پزشک درمان مناسبی پیدا کنیم.

۱۸-آیا متادون در کشورهای پیشرفته کنار گذاشته شده است؟ خیر .مانند گذشته در سیستم درمانی آن کشورها استفاده میشود و نقش مهمی در درمان دارد.

۱۹-آیا هر چقدر دوز کمتری از  متادون استفاده کنیم بهتر است؟نه لزوما اینطور نیست.بسته به مقدار ماده مخدر و نوع آن ممکن است روزانه به ۲۰ سی سی وحتا ۳۰ سی سی شربت نیاز باشد.لزوما کسی که مقدار متادون مصرفی را خودسر کم کند جایزه نمی گیرد.

۲۰-اگر کسی همزمان با مصرف متادون دچار اضطراب یا افسردگی یا وسواس یا بیخوابی باشد می تواند درمان مربوطه را انجام دهد؟بله ،بدون شک درمان موارد فوق تحت نظر پزشک لازم است ولی ممکن است دوز مصرف متادون کاهش یابد.

موفق باشید.

دسته بندی : بیماری های روحی و روانی

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

0 پرسش
Inline Feedbacks
نمایش همه پرسش ها