شایع ترین مشکلات جنسی در مردان

مشکلات جنسی و یا اختلال های جنسی در مردان به یک مشکل در هر مرحله از چرخه ی پاسخ جنسی اشاره می کند که مانع تجربه رضایت بخش ولذت مورد انتظارمرد درفعالیت جنسی می شود.

چرخه ی پاسخ جنسی دارای چهار مرحله است: میل و انگیزه،تهییج یا انگیختگی،  اوج لذت یا ارگاسم ومرحله آخر فرونشانی.مشکلات جنسی شایع ترین موضوعاتی هستند که بسیاری از مردم در صحبت راجع به آن مردد هستند. خوشبختانه،بیشتراختلالات جنسی قابل درمان هستند، بنابراین به اشتراک گذاشتن نگرانی های خود با شریک زندگی و روانپزشک مهم است.

چه عواملی موجب مشکلات جنسی در مردان می شوند؟

ناتوانی جنسی در مردان می تواند نتیجه یک مشکل جسمی یا روانی باشد.

۱- علل فیزیکی مشکلات جنسی در مردان

بسیاری از بیماریهای جسمی می توانند باعث اشکال در عملکرد جنسی شوند. این شرایط شامل دیابت، بیماری های قلبی و عروقی (رگهای خونی)، اختلالات عصبی، عدم تعادل هورمونی، بیماری های مزمن مانند نارسایی کلیوی و یا کبدی، و اعتیاد به الکل و مواد مخدر می باشد. علاوه بر این برخی داروها مانند داروهای ضد افسردگی و ضدفشارخون ، می توانند میل و عملکرد جنسی را تحت تاثیر قرار دهند.

۲- علل روانی مشکلات جنسی در مردان

خستگی ناشی از کار ، اضطراب ، نگرانی در مورد عملکرد جنسی، مشکلات زناشویی و خانوادگی، افسردگی، احساس گناه، و اثرات یک آسیب جنسی گذشته جزو علل روانی مشکلات جنسی هستند.

چه کسانی تحت تاثیر مشکلات جنسی قرار می گیرند؟

هم مردها و هم زنان تحت تاثیر مشکلات جنسی قرار می گیرند. مشکلات جنسی در بزرگسالان در تمام سنین رخ می دهد. علل جسمانی وبیماریهادر جمعیت سالمندان  شایع ترهستند،وعلل روانی در سنین جوانی تا میانسالی شایعتر هستند .

مشکلات جنسی در مردها اثرکدامند؟

رایج ترین مشکلات جنسی در مردان اختلالات انزال ، اختلال در نعوظ، و میل جنسی مهار شده می باشد.

اختلال انزال چیست؟

انواع اختلال انزال در مردها عبارتند از:

انزال زودرس: به انزال قبل یا بلافاصله پس از دخول می گویند.

انزال مهار شده یا تاخیری: این زمانی است که انزال آهسته رخ می دهد.

انزال پس رونده: این اتفاق زمانی می افتد که در اوج لذت جنسی، انزال به جای مجرای ادرار و انتهای آلت تناسلی مرد به مثانه بازگردد.

در برخی موارد، انزال زودرس و مهار شده به خاطر عوامل روانی اتفاق می افتد، و شامل یک پس زمینه ی مذهبی سختگیرانه است که باعث می شود شخص رابطه ی جنسی را به عنوان گناه، عدم جاذبه برای شریک، و وقایع آسیب زا ی گذشته ببیند.

انزال زودرس، رایج ترین شکل از اختلال عملکرد جنسی در مردان است  که اتفاق می افتد. برخی داروها، از جمله برخی از داروهای ضد افسردگی، ممکن است بر روی انزال با آسیب طناب نخاعی و یا پشت تاثیر بگذارند.

انزال پس رونده در مردان مبتلا به دیابت که از نوروپاتی دیابتی (آسیب عصبی) رنج می برند شایع است. این به خاطر مشکلاتی در اعصاب مثانه و گردن مثانه است که به انزال اجازه ی جریان رو به عقب را می دهد. در مردان دیگر، انزال پس رونده پس از جراحی گردن مثانه یا پروستات، و یا پس از جراحی های خاص شکم رخ می دهد. علاوه بر این، برخی از داروها، به خصوص آنهایی که برای درمان اختلالات خلقی استفاده می شوند، ممکن است در انزال مشکل ایجاد کنند.

اختلال در نعوظ چیست؟

اختلال در نعوظ که به عنوان ناتوانی جنسی هم شناخته شده است، به عنوان ناتوانی برای رسیدن و / یا حفظ نعوظ مناسب برای مقاربت تعریف شده است. علل اختلال نعوظ عبارتند از بیماری های موثر بر جریان خون، مانند آترواسکلروز (سخت شدن رگها)؛ اختلالات عصبی، عوامل روانی مانند استرس، افسردگی، و اضطراب عملکرد و آسیب به آلت تناسلی مرد می باشد. بیماری های مزمن، برخی داروها، و یک بیماری به نام پِیرونی(زخم در بافت آلت تناسلی مرد) همچنین می توانند باعث اختلال در نعوظ شوند.

میل جنسی مهار شده چه چیزی است؟

تمایل مهارشده، یا از دست دادن میل جنسی، به کاهش میل و یا علاقه به فعالیت جنسی اشاره دارد. کاهش میل جنسی می تواند به خاطر عوامل فیزیکی یا روانی ایجاد شده باشد. این اختلال با پایین آمدن سطح هورمون تستوسترون همراه است. هم چنین ممکن است به خاطر مشکلات روانی مانند اضطراب و افسردگی ، بیماریهای پزشکی مانند دیابت و فشار خون بالا؛ برخی از داروها، از جمله برخی از داروهای ضد افسردگی؛ و مشکلات در رابطه ایجاد شده باشد.

مشکلات جنسی آقایان چگونه تشخیص داده می شوند؟

پزشک برای تشخیص مشکل جنسی یک مرد، به احتمال زیاد با شرح حال کامل از علائم و معاینه فیزیکی او آغاز خواهد کرد. او ممکن است تستهای دیگری برای رد هر گونه مشکلات پزشکی مرتبط با اختلال عملکرد جنسی دستور دهد . ممکن است پزشک شما را به سایر متخصصان رجوع دهد، از جمله اورولوژیست ، درمانگر جنسی، و مشاوران دیگر .

اختلال جنسی مردها چگونه درمان می شود؟

بسیاری از علل مشکلات جنسی را می توان با درمان مشکلات جسمی یا روانشناختی زمینه اصلاح کرد. استراتژی های درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

درمان پزشکی

این شامل درمان هر گونه مشکل جسمی است که ممکن است با ناتوانی جنسی یک مرد در ارتباط باشد.

دارویی:

داروهایی مانند سیالیس، لویترا،استندرا ، استاکسین یا ویاگرا ممکن است به بهبود عملکرد نعوظ در مردان با افزایش جریان خون به آلت تناسلی مرد کمک می کنند. پرومِسِنت یک دارو ای است که برای درمان انزال زودرس استفاده می شود. اسپری موضعی به آلت تناسلی زده می شودکه حاوی لیدوکائین است. حساسیت را کاهش می دهد و اجازه کنترل بیشتر انزال را می دهد.

هورمون:

مردهایی که سطح تستوسترون آنها پایین است ممکن است از درمان جایگزینی با تستوسترون بهره مند شوند.

درمان روانی:

درمان با یک مشاور آموزش دیده می تواند به فرد کمک کند که احساس اضطراب، ترس، یا گناه که ممکن است بر عملکرد جنسی تاثیر بگذارند تعدیل کند.

کمک های مکانیکی یا فنی: 

کمک هایی مانند دستگاه های وکیوم و ایمپلنت آلت تناسلی ممکن است به مردان دچار اختلال نعوظ کمک کند.

آموزش و ارتباط:

آموزش در مورد رابطه جنسی و رفتارهای جنسی و پاسخ های آنها ممکن است به یک مرد کمک کند تا بر نگرانی های خود در مورد عملکرد جنسی غلبه کند. گفت و گو های باز با شریک زندگی تان در مورد نیازها و نگرانی هایتان نیز کمک می کند تا بر موانع بسیاری برای یک زندگی جنسی سالم غلبه کنید.

آیا مشکلات جنسی به طور کامل قابل درمان هستند؟

موفقیت درمانی برای ناتوانی جنسی بستگی به علت زمینه ای مشکل دارد. چشم انداز برای اختلالی که مربوط به یک وضعیت جسمی قابل درمان و یا قابل برگشت است خوب است. اختلال خفیفی که مربوط به استرس، ترس، یا اضطراب است اغلب می تواند با مشاوره، آموزش، و بهبود ارتباط بین شرکا با موفقیت درمان شود.

آیا می توان از مشکلات جنسی جلوگیری کرد؟

در حالی که نمی توان از مشکلات جنسی جلوگیری کرد، رسیدگی به علل زمینه ای ایجاد اختلال عملکرد می تواند به شما در درک بهتر و مقابله با این مشکل زمانی که آن رخ می دهد کمک کند. یک سری چیزهایی که شما می توانید برای کمک به حفظ عملکرد جنسی خوب انجام دهید:

# طرح درمانی پزشکتان رابرای هر گونه شرایط پزشکی / درمانی دنبال کنید.
# مصرف نوشیدنی های الکلی خود را محدود کنید.
# سیگار را ترک کنید.
# با هر گونه مسائل عاطفی یا روانی مانند استرس، افسردگی و اضطراب مقابله کنید. به اندازه ای که نیاز است درمان ببینید.
# ارتباطاتتان با همسر خود افزایش دهید.

چه زمانی باید برای درمان مشکلات جنسی به پزشک مراجعه کنیم؟

بسیاری از مردان هر از گاهی با مشکل عملکرد جنسی رو به رو می شوند. با این حال، زمانی که مشکلات طولانی هستند، می توانند باعث پریشانی مرد و شریک زندگی اش و تاثیر منفی بر ارتباط آنها شود. اگر شما به طور مداوم اشکال در عملکرد جنسی را تجربه می کنید، به پزشک خود برای ارزیابی و درمان مراجعه کنید.

دکتر مجید محمد پور روانپزشک در تهران

برای پرسش و پاسخ از دکتر روی لینک پرسش از دکتر کلیک کنید.


سیستم پرسش و پاسخ

پیگیری سوال قبل

پیگیری سوال قبل

ثبت سوال جدید

ثبت سوال جدید

امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیار سیستم

1
ترک ب ۲

سلام خسته نباشید.من پسر ۲۵ ساله ای هستم ک ۵ سال هست اعتیاد دارم. اول با شیره شروع شد وسطاش متادون میخوردم و الان هم سربازم و توپادگان روزی ی دونه ب۲ میخورم و میام بیرون شیره میکشم. درهفته ۴روز پادگانم و ۳ روز خونه. وقتی شیره میکشم احساس خماری میکنم بیشتر. درحال حاضر ب ۲ رو میخوام ترک کنم میخوام کاملا پاک بشم ب نظرتون چیکار کنم
خیلی ممنون
مشاهده پاسخ دکتر
2
ترک اعتیاد

سلام دکتر ،زنی 55ساله هستم 15سال اعتیاد دارم به تریاک وشیره 4سال است که بصورت خوراکی روزی سه وعده ،که مجموعا نیم گرم مورداستفاده میکنم وقتی خمار میشوم توی قلبم تیر می‌کشه ،عرق زیاد میکنم در ضمن فعالیتم زیاد ،6ماه که دچار زانو درد زیاد میشم وقتی استراحت میکنم درد پام بهتره ،اگر ترک کنم اتفاقی برایم نمی افتد خواهش میکنم کمکم کنید خیلی هم تو اجتماع حضور دارم ،کسی به ذهنش خطور نمی کنه که من گرفتار این بلا باشم در واقع تمام کارای اجتماعی را بن مو احسن انجام میدهم دوبار ترک کردم زن پدرم و دخترش از سست بودن ارت ده ام سو استفاده کرده شیره جلویم می‌کشیدند وتعارف میکردن می‌گفتم تو سن بالا سکته میکنی واقعا نمیدونم ممنون میشم منو راهنمایی و کمکم کنید ،عزیز دلم خداحافظ شما باشه عمر طولانی برایت از خدا میخواهم . مشاهده پاسخ دکتر
3
ترک شیشه

با سلام و خسته نباشید
من همسرم چندسال اعتیاد ب تریاک داشتن و با قصدترک ب کلینیک رفتیم و حدوده ۴سال متادون خوردن و تازگی ها در منزل پایپ پیدا کردم همچنین ایشون ۳روز میخوابه و ۳ روز هم بدون خواب کار میکنه ،خیلی هم پرخاشگر و دست بزن پیدا کرده سنشم ۳۵ سالشه ،کمپ ب ما امید داده ک اگر حداقل ۳ ماه بمونه و همکاری کنه میشه ترک کرد ولی صحبتاتون رو ک راجب ب کمپ خوندم ناامید شدم ک میگید کمپ فایده نداره شاید واسه خانواده اخرین راه باشه چون کاره دیگه ای نمیشه کرد
بعد اینکه کمپم اجباری میخوایم ببریمش
خیلی ها رو دیدم ک کمپ بهشون جواب داده
میشه لطفا راهنمایی کنید
مشاهده پاسخ دکتر
4
عوارض پس از ترک متادون

سلام اقای دکتر
من حدود ۷ سال متادون مصرف کردم .اواخر روزی ۴ تا قرص متادون ۴۰ میخوردم . تا اینکه از خودم بیزار شدم .حدود یکماه قرص ب۲ خوردم که رسوندمش به روزی نصف قرص .بعد یه دفعه گذاشتمش کنار بدون هیچ دارویی .خیلی اذیت شدم .الان ۴۰ روزه ترک کردم .اما هنوز بی حالی و درد توی ساق پاها و بی خوابی دارم .اما از همه مهم تر اینکه چشام تار میشه و دوبینی دارم . این عوارض و ضعف بدنی تا کی ادامه داره ؟
مشاهده پاسخ دکتر
5
بغض کردن

سلام دکتر در مورد ایجاد بغضهای مزاحم و آزار دهنده در شرایط مختلف که چجوری کنترلش کنم چون باعث خجالت و بی اعتماد بنفسیم میشه یجورایی انگار از دلشکستگیها و سرخوردگیهای قبله ،میخوام بدونم چجوری درمانش کنم مثلا مواقع خداحافظی معمولی از عزیزان گریه میکنم یا موقع قلیان احساسات مذهبی احساسی و غیره ،ممنون از پاسختون مشاهده پاسخ دکتر
6
ترک بی۲

سلام . آقای دکتر بنده ۲۸ سالمه. و حدود ۹ ماه میشه از قرص بی۲ استفاده میکنم یه نصف قرص مصرف میکنم میخوام قطع کنم چون خیلی از لحاظ فکری اذیت میشم به دکتر مراجعه کردم قرص کلدنیون و شربت رها تجویز کردن ..لطفا شما راهنمایی کنید
آیا ورزش کردن و استفاده از مکمل های ورزشی مجاز زمان مصرف بی۲ امکان داره .. لطفا جواب بدین . ممنون
مشاهده پاسخ دکتر
7
وسواس فکری

سلام و خسته نباشید . امیدوارم حالتون خوب باشه و سلامت باشید .
۱. آیا امکان دارد تنها یکبار دچار دوقطبی شویم ؟ مثل افسردگی ... یا مختلط و هایپومانیک


۲. تفکیک بین شیدایی و جوگیری وجود دارد ؟ امکان دارد اشتباه بگیرند ؟ آیا واقعا بزرگ بینی علایق عجیب و کارهای احمقانه و توضیح دادن همه چیز و مدام حرف زدن ساده لوحانه ! اینها ربطی به بیماری دارد ؟

۳ همیشه در درونم احساسات ترسناکی هست مثل شرم و ترس ...شرم از رفتار های گذشته و ترس از آینده . من یک دوره هایی افسرده شدم و افکار خودکشی شدید داشتم و مدام درحال آسیب به خود بودم که تحت مراقب خانواده و بیمارستان سلامت ماندم . و خب یک دوره ای هم خیلی کوتاه عصبی و پرخاشگر شدم و خودخواه شدم و جوگیر و خودنما و پرواز کنان خودنمایی میکردم و بزرگنمایی توانایی ها و افکارم و ارتباطاتم با افراد برجسته ی مورد علاقه و نوشته هایم و خب...
من نمیدونم که چیشد که انقدر عمیقا سطحی رفتار کردم نمیدونم قبلش چقدر بارم بود اما کاملا سقوط کردم به یه آدم سطحی بدون اطلاعات و دوباره خودمو کشیدم بالا و مطالعه کردم و یادم اومد که آدم نسبت به چیزایی که نمیدونه اضحار نظر نمیکنه و..
و من حالا در جایگاه یک آدم با بلوغ فکری میدونم خودکشی راه حل نیست خودکشی ساده ترین راهه خودکشی احمقانست ..اما‌ اما من هنوز از آینده میترسم چون من نمیدونم چه بلایی سرم اومد نه یکبار که بعد از زمانی که فکر میکردم به بلوغ رسیدم زمانی که فکر کردم چرا قبلا به خودکشی فکر میکردم ؟ و بعد دوباره مغزم یادم آورد و فریب خوردم ...
خب ؟ چه تضمینی هست ؟ من میترسم !
گذشته یه مسئله ایه که هم باعث غممه هم ترسم ...
امکان داره تمام این ماجراها از زندگیم پاک شه ؟ الان داروهارو کمه کم کردیم و احتمالا کاملا قطع شن اما شاید هم نه چون بدون اونا نمیتونم بخوابم شبها .
بیشترین در زندگیم شده وسواس
فکر راجب اینکه چرا بدون قرصا نمیتونم شب بخوابم ؟ و چرا وقتی شب نمیخوابم در عوض ۱۰ .‌۱۲ ساعت روز میخوابم ؟ چرا نمیتونم مثله آدم های سلامت سحرخیز باشم تا کامروا شم ؟ آیا فرقی بین افسردگی و ضعف وجود داره ؟ آیا بخاطر ضعف من در کنترل عواطفم و همینطور تبلی و هزاران ضعف من نیست ؟ که انداختیم تقصیر ِ؟ قرص برای ضعف من که نمیتونم بفهمم همه زندگی براشون همینقدر سخته ؟
و در نهایت این فکرها نفرت از خودم بخاطر ضعف هام و بیمسئولیتیم و خشم از بقیه و فکر خودکشی میاد که میگم باشه میمیرم هم از این جنگ بینهایت راحت میشم هم از تحمل بودن به جای یه آدم بیمسئولیت

وای آقای دکتر اینها فکرای من نیست اینها وسواسه اینها مغزمه من مطالعه کردم من میدونم که باید سعی کنم ذهنم رو توی سطوح مثبت نگه دارم اما منفی بافی و ترس شلیک میشن و همین حرفای تکراری .
تابه حال چند استرسی که وارد شد هربار من امیدم را از دست دادم و پریشون شدم و بیحس شده و افکارات عجیبی منو احاطه میکنند . افکارات وسواسی که زندگیمو سیاه میکنند دنیا ناشناخته میشه . از مسئولیت هام و واقعیت کارهایی که باید بکنم جدا میشم و احساسی نسبت به پیشرف زمینی ندارم ...درگیر فلسفه و دین و سیاست میشم و چرت و پرت میبافم و دوبار این اتفاق افتاده و چطو بگم تو یه فازی میرم که دنیای خودمو میسازم میخوام تنهایی دنیارو نجات بدم کار مفید نمیکنم به جاش کار بیفایده میکنم که بعضی افراد که اطلاعات کمی دارند شگفت زده میشند و تحسین میکنند اما افرادی که تخصص دارند متوجه میشند که من هیچ تخصصی نداشته اضحار نظر میکنم
و این اتفاقات توی شرایط استرس زا افتاد که من انگار مغزم خاموش شد
گریم میگیره از یادآوریشون‌ چون از ترس و استرس از دنیا جدا میشدم و کاملا یادمه که چقدر از ترس تفکرمو واپس میزدم
و میترسم ! میترسم تحت استرسای شدید قفل کنم بیشتر
و این حسو بهم میده یه ادم ترسوعم سریع راه میانبر پیدا میکنه تو سختیا
تو اون حس من بی حس میشم یه تصوراتی که اگه جمعشون کنم یه مکتب فلسفی میشه
که البته تهش به خودکشی میرسه چون فهمیدم تمام اون تصورات درنهایت برای اینه که منو آماده کنه برای خودکشی و از استرس و رنج آزادم کنه
اگه من معنوی میشم میخوام بم پیش خدا اگه فلسفی میشم میخوام نیست شم توی جهان و تبدیل به انرژی شم و یا میخوام از بی لذتی رها شم
همش همش تهش به اینه که بمیر

خیلی از افراد یکبار افسردگی میگیرند اما خوب میشوند و رها میکنند
اما من به خاطر طیف رفتارهام و کنش ها و واکنش ها و همینطور افکارات به جای مونده در اعماق ذهنم خیلی برام سخت شده و همش میترسم از اینکه بیوفتم توی رنج و دردِ درونی
به نظر شما چه درمانی برای رفع نشخوار ذهنی و وسواس فکری خوبه ؟ cbt ?
برای اینکه تقریبا با مطالعه و غیره توی فاز منفی نیستم که بخوام بگم همه منو اذیت میکنن فلان چون قبلا احساس قربانی بودن داشتم و خشم اما الان این طور احساسات ندارم و مشکلات و تعارضات کودکی و شکست ها برام حل شده و مثبت اندیشی جایگزین شده تنها الان ترس از آینده دارم و ترس از ناامیدی ...
آیا ترس از ابتلاء به حمله افسردگی یا هایپومانیک بعد از یک دوره تجربه ناخوشایند تنها در من وجود داره ؟ آیا میتونم بیانش کنم ؟ از این بابت هم نگرانم بیان کردنش
مشاهده پاسخ دکتر
8
اعتياد و وسواس

سلام دكتر من يه دختر ٢٠ سالم كه به شدت قرص مصرف ميكنم ممكنه يه روزي ٥/٦ تا ترامادول ٢٠٠ بخورم به گل هم اعتياد دارم و اين داره هي بيشتر ميشه و منو ميكشونه سمت چيزاي ديگه چون اينا ارضام نميكنه جدا از همه ي اينا دكتر من وسواس خيلي شديد هم دارم هم فكري هم شسشتشو يني اين وسواس از بچگيم كه به صورت استرس و اضطراب بود باعث شد برم سمت دراگ دكترا بهم قرص هاي خيلي قوي ضد جنون و وسواس ميدن ولي من به خاطر ترامادول و گل و اينا نميتونم خيلي ادامه بدم چون تداخل دارن الان هم وسواس داره منو ميكشه هم اعتيادم شايد ٢٠ تا دكتر مختلف هم رفته باشم ممنون ميشم اگه بتونيد كمكم كنيد مشاهده پاسخ دکتر
9
بیخوابی چند روز

اقای دکتر سلام.. الان چند روز مغزم خسته شده ولی خوابم نمیبره.. روزه میگیرم.. ن چیز سنگین میخورم.. ن مشکلی ن چیزی. کلافه شدم مشاهده پاسخ دکتر
10
۱

سلام خسته نباشید من خواهرم ۲۶ سالشه متاسفانه از زمانی که دبیرستانی بود قرص استامینوفن کدئین مصرف می کرد وقتی ما فهمیدیم خانوادم با دعوا چند روزه ازش قرصو گرقتن اونموقع شاید روزی ۲ ۳ تا میخورد و بهانه مشکلات خانوداگی رو میکرد بعد ۲ ۳ سال دوباره فهمیدیم بازهم همون داستان و از ترس بابا مامانم به گفته خودش ۶ ماه نخورد بعد از ۴ سال الان دوباره تو کمد بسته های خالیشو پیدا کردیم ازش پرسیدم چندتا میخوری میگه ۱۵ تا شبی میخوره از نظره روحی حالش اصلا خوب نیست خودش دوست داره ول کنه ولی خیلی غول شده براش ناراحتی و خجالتم نمیذاره ببریمش کلینیک ترک اعتیاد میخواستم بدونم راهش چیه واقعا دیگه نمیدونیم چیکار باید بکنیم مشاوره کمکی میکنه!؟!خودش میگه بدون قرص خواب نداره چون دیسک کمر داره میگه کمرم اذیتم میکنه نمی تونم حتی راه برم اگه نخورم از نظره روانیم بهش احتیاج دارم شما بگین ما باید چیکار کنیم!؟خیلی سپاسگذارم مشاهده پاسخ دکتر
« قبلی 1 2 3 4 5 6 7 ... 70 بعدی »